Здрави слатки кои одат совршено со домашно кафе!

Ако веќе сте ја испиле чашата од омилениот пијалок, направете едно од наведените задоволства.
Чиа пудинг со кафе
Состојки:
1/2 чаша ладно Гранд кафе злато
1/2 чаша овесно млеко (или растително млеко по ваш избор)
1/4 чаша чиа семе
1 лажичка мед
Разно овошје за облекување (јагоди, боровинки, банани)
Примена: Измерете ги сите состојки и истурете во тегла и промешајте. Ставете го капакот на теглата, оставете го во фрижидер преку ноќ (барем 6 часа). Семето на чиа може да се залепи на дното, па може да се промешува по некое време. Ако ви се чини дека е премногу густ, додадете малку повеќе течност и вратете се во фрижидер околу 15 минути пред јадење.
Нутрициона вредност:
Калории: 288kcal
Протеин: 8,62гр
Јаглехидрати: 28,8гр
Маснотии: 13,53гр
Влакна: 14,76гр
Калциум: 427,4 мг


Семето на чиа е богато со антиоксиданти, минерали и природни влакна. Тие позитивно влијаат на варењето и овозможуваат подолго чувство на ситост.
Енергетски топчиња со кафе
Состојки:1/2 чаша без урми
1 чаша овесна каша
1/2 чаша путер од кикирики
1/2 чаша Гранд кафе злато
1/4 чаша мед
2 лажици какао во прав
1 лажица семе од чиа
Подготовка: Ставете урми во блендер за мелење. Додадете ги другите состојки, изблендирајте додека не добиете лепливо влажно тесто. Ставете го во фрижидер 20 минути да се зацврсти, извадете го од фрижидер и направете топчиња. Треба да добиете околу 16 топчиња, превртете ги топчињата во мешавина од какао и кафе (големина 50:50). Чувајте го во фрижидер до 7 дена.
Нутритивна вредност: 1 енергетска топка содржи:
Калории: 103kcal
Јаглехидрати: 13,9g
Протеин: 3,2 g
Маснотии: 4,8 гр
Натриум: 38мг
Калиум: 128 мг
Влакна: 2,2g
Шеќер: 8,1 гр
Калциум: 10мг
Железо: 1,3 мг
Урмите се одличен извор на природни влакна, со што помагаат во нормалното функционирање на цревата. Тие се богати со железо.
Сладолед со кафе
Состојки:
6 замрзнати банани
1/3 чаша кокосово млеко
1/4 чаша путер од кикирики
2 лажици мелено Гранд кафе злато
2 лажички мед
1/2 лажиче ванила
60гр темно чоколадо мин. 70% какао
Подготовка: Ставете ги сите состојки (освен чоколадото) во мешалка и мешајте додека сè не стане кремасто и мазно (на крај додадете ги чоколадните коцки). Ставете сладолед на сад и оставете го во замрзнувач (4 ч). Мерката е за 4 порции.
Хранлива вредност (една порција):
Калории: 427,8
Протеин: 6,9 гр
Јаглехидрати: 64,71 g
Маснотии: 32,5гр
Влакна: 13,8гр
Магнезиум: 171,9 мг
Фосфор: 99 мг
Бананата е овошје кое е богато со калиум, влакна, витамин Ц и Б6!
Уживајте!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.