Станува ли утре БиХ кандидат за членство во ЕУ?

Во четврток Босна и Херцеговина дефинитивно ќе добие кандидатски статус за членство во Европската унија, се вели во објавениот нацрт на документот.

Во нацрт-документот се наведува дека Советот на Европската унија му предлага на Европскиот совет на Босна и Херцеговина да и додели статус на земја кандидат за членство во ЕУ.

„Следејќи ги заклучоците на Европскиот совет од 23 и 24 јуни 2022 година, и во светлината на последователната препорака на Комисијата од 12 октомври 2022 година, Советот препорачува да и се додели статус на земја кандидат на Босна и Херцеговина, со потврда од страна на Европскиот совет, со разбирање дека треба да се преземат чекори наведени во препораката на Комисијата, со цел зајакнување на владеењето на правото, борбата против корупцијата и организираниот криминал, управувањето со миграцијата и основните права“, се наведува во документот, додавајќи дека Советот со нетрпение очекува потврда од Европскиот совет во декември.

Советот на ЕУ, исто така, ја нагласува итноста земјата да напредува на својот пат кон ЕУ, особено преку исполнувањето на сите 14 клучни приоритети за отворање на преговорите за пристапување во ЕУ и ги повикуваат сите политички лидери во Босна и Херцеговина да брзо спроведување на обврските наведени во договорот постигнат на 12 јуни 2022 година и итно финализирање на уставните и изборните реформи во согласност со клучните приоритети.

Тие, исто така, го поздравија одржувањето на изборите, за кои изјавија дека се конкурентни и добро организирани, но се карактеризираат со недоверба во јавните институции, а беше повторена и поддршката на ЕУ за перспективата на Босна и Херцеговина како единствена, обединета и суверена држава.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.