Илон Маск под истрага поради договорoт со Твитер

Американските федерални власти го истражуваат американскиот милијардер Илон Маск во врска со договорот за Твитер вреден 44 милијарди долари, соопшти платформата за социјалните медиуми во судска пријава.

Илон Маск под истрага поради договорoт со Твитер

Не е јасно кои други агенции можеби истражуваат, а Твитер не идентификуваше кои конкретни области од бизнисот на Маск ги истражуваат американските официјални лица.

Но, судското поднесување на Твитер го обвини правниот тим на Маск дека не подготвил комуникација со Комисијата за хартии од вредност и презентација на слајдови до Федералната трговска комисија.

Маск прво се обиде да го раскине договорот во јули, тврдејќи дека Твитер го прекршил договорот со погрешно прикажување на бројот на спам и лажни ботови сметки на својата платформа. Твитер го тужеше Маск за да ја заврши аквизицијата, обвинувајќи го милијардерот дека користел ботови како изговор за да се повлече од договорот што предизвика пад на пазарот на компанијата.

Како одговор на Твитер, Алекс Спиро, адвокатот на Маск, рече дека тој е дизајниран да го сврти вниманието од правните проблеми на Твитер, кои настанаа откако поранешниот шеф на безбедноста на компанијата, Пајтер „Маџ“ Затко, го обвини Твитер за долго занемарени безбедносни пропусти во разоткривањето на свиркачите. .

Во одвоеното поднесување овој четврток, Твитер, исто така, тврдеше дека не и наредил на Затка да запали неколку тетратки како дел од договорот за одвојување, како што тврдеше тимот на Маск во поднесувањето претходно овој месец.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.