Имате проблем со тврдокорните дамки? Пет индиски ореви ја мијат облеката и ги вадат дамките!

Ореви можат да послужат како одличен природен детергент за миење облека, но и други површини во домаќинството. Не станува збор за оној што се користи во исхраната, туку за таканаречената орев од сапуница (Sapindus mukorossi) која, во контакт со топла вода, создава сапун и мие облека исто како и секој детергент.
Три или четири ореви се потребни за едно миење. Ставете ги во платнената вреќа во која сте ги купиле, па ставете ги во машината и вклучете ја. Не ви треба дури и омекнувач, туку истурете неколку капки есенцијално масло по ваш избор врз платнената торба, за облеката да мириса убаво.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.