Има многу причини да конзумирате брусница: Дознајте ги и ќе бидете здрави

Иако брусницата најчесто ја препорачуваат како превенција и лек за уринарните инфекции, сепак таа нуди многу бенефити за нашето здравје.
Борец против килограмите
Една шолја брусници содржи околу 16% од препорачаната дневна доза на природни влакна, или околу 4 гр. Тоа ни помага да го победиме апетитот, а и да го спречиме прејадувањето. Истовремено, природните влакна овозможуваат движење на храната низ дигестивниот систем, што исто така ја намалува и подуеноста.
Помагаат во контролирање на шеќерот во крвта
Тие помагаат за контрола на шеќер во крвта. Тие содржат манган кој го овозможува тоа. Тоа значи дека 1 шолја сок од брусница помага во регулирање на шеќерот во крвта кај пациентите со дијабетес

2.
Чувар од настинки
Кога настинките напаѓаат, брусницата е одличен чувар од нив. Тие содржат многу витамин Ц кој помага во заштита на имунитетот и помага во спречување на настинките, особено во текот на зимските денови.
Борец против ракот
Тие се богати со полифеонли и исопреноиди, кој помагаат во намалување на ризикот од рак. Многу истражувања покажуваат дека тие се особено ефективни кај ракот на дојката и матката.
Го намалуваат холестеролот
Тие се богати со уште еден антиоксидант, антоцијанин кој им ја дава црвената боја. Освен тоа, тој помага и за намалување на холестеролот. Освен тоа, тој има антивоспалителни состојки кои ги штитат и крвните садови.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.