Им вбризгуваат сперма од лосос во лицето за да изгледаат помлади! Нов бизарен тренд во светот, го искористи и Џенифер Анистон

Бизарен третман со потекло од Азија се состои од инјектирање на ДНК од сперма од риба во лицето со помош на мала игла.TikTokers, па дури и Џенифер Анистон сега им вбризгуваат сперма од лосос во нивните лица за да ги омекнат брчките и да спречат појава на нови.Медицински наречен „Plenhiage“, овој третман е роден во Јужна Кореја. Поддржувачите сугерираат дека го стимулира производството на колаген во текот на неколку месеци, протеин од витално значење за одржување на кожата полна и млада.Тиктокер Лорин Бостик е меѓу љубителите на овој тренд. Таа на својот профил изјави:– Ова го направив со корејски стручњак. Таа го прави тоа со микро игли преку кои вбризгува семе од лосос Третманот има многу придобивки и прави вашата кожа навистина да блеска. @laurynbosstick makes ur skin look incredible ! #tscpodcast #podcastclips ♬ original sound – Lauryn Bosstick Сертифицираниот дерматолог, д-р Хамдан Абдула Хамед, вели дека прашањето за ефикасноста на новиот третман е сложено. и дека манипулациите за лице со сперма имаат некои непосредни придобивки, како смирување на воспалението, кое може да и даде сјај на вашата кожа.– Некои актерки како Џенифер Анистон го поминаа овој третман на кожа – изјави тој за Мирор, осврнувајќи се на нејзиното интервју за VSJ. – Се користи сперма од два вида лосос. Самата риба веќе може да помогне при проблеми со кожата како што е воспалението поради Омега 3, но спермата од лосос може да помогне во заздравувањето на раните, да ја поттикне еластичноста на кожата и да го намали воспалението – изјави дерматологот.лососОд спермата, медицинските професионалци создаваат нешто што се нарекува „полидеоксирибонуклеотиди“ (PDRN). Верувале или не, претходните истражувања покажаа дека оваа состојка е покорисна од типична крема кога станува збор за еластичноста на кожата, па дури и за зараснување на раните.Сепак, д-р Хамед тврди дека неговите долгорочни придобивки допрва треба да се докажат, а некои корисници дури и пријавиле осип и испакнатини по процедурата.– Некои луѓе пријавиле осип и привремени испакнатини кои можат да траат околу четири дена. Грутките се привремени и и онака нема да ја оштетат кожата – рече тој.– Иако овој третман не е штетен, сепак постојат ограничени студии за неговите долгорочни придобивки. Мислам дека има и други начини за заздравување на раните, воспаленија на кожата и еластичност на кожата – изјави Хамед.Меѓутоа, ако сепак сакате да го пробате, д-р Хамед препорачува прво да направите личен тест за алергија, за да бидете сигурни дека немате алергиска реакција.– Треба да прашате и дерматолог дали вашата кожа е компатибилна со третманот – рече тој. – За крај да нагласам дека овој третман треба да го прави стручно лице, особено ако се инјектира. Опасно е тоа да се прави без професионалци бидејќи неправилните процедури и неправилно ракување со алатот може да предизвикаат повреди или рани – додаде Хамед, пренесува Мирор.

Пронајдете не на следниве мрежи: