Испратила 4 апликации за работа, а потоа сфатила зошто никој не одговорил: Поради нејзината грешка сите умираат од смеење

“Бев во шок“, вели Клер, која студира филозофија и психологијаКлер Шмит планирала да се вработи после дипломирањето подоцна оваа година, па испратила апликации за работа на четири адреси.За неа беше невообичаено да не добие никаков одговор – позитивен или негативен, а потоа за малку ќе заплачеше кога сфати што направила.Таа својата грешка ја нарече „ глупава“, пренесува New York Post.“Бев во шок“, вели Клер, која студира филозофија и психологија.Сè започна кога таа „сурфаше“ на Интернет и наиде на фотографија од поп ѕвездата Мајли Сајрус , но од нејзините помлади денови.На сликата пејачката стои покрај коњ, а Клер мислела дека е смешно и решила да го зачува во посебна папка. Тогаш настанал проблем за кој за жал таа не била свесна.
I applied for 4 jobs-I was horrified by what I put on my resume by accident A Cali college student was reduced to tears after realizing that the four applications she sent to jobs had an unlikely attachment-a photo of pop icon Miley Cyrus on her resume.https://t.co/pyk2q5FUox pic.twitter.com/tETCSwUrkV— Brightly (@BrightlyAgain) April 18, 2024
„Ја видов сликата и наместо да биде зачувана во папка – ја вметнав во моето CV. Заврши на втората страна, па не забележав. Претходно се средив и бев презадоволна“, објаснува таа.Кога го видела неверојатниот гаф за малку не пуштила солза, особено затоа што не е фан на споменатата пејачка.„Немаше начин да се исправат работите“, рекла таа.Многу корисници на социјалните мрежи на шега ја коментираа необичната ситуација, а некои понудија „да ја вработат девојката“.Сепак, таа брзо сфати дека „само луѓето коментираат за Тикток“ и дека нема причина да биде среќна.Сама ја поминала целата драма, а кога го известила семејството – и тие почнале да се смеат. Клер научила голема лекција и ги предупредува луѓето да бидат внимателни кога ги средуваат работните документи.

Пронајдете не на следниве мрежи: