ИТНО: Британската премиерка Лиз Трас поднесе оставка

За многу кратко време откако беше избрана за премиер, Лиз Трус се соочи со критики за веќе пропаднатиот план за економски раст, оставката на двајца министри и недовербата на нејзините колеги конзервативни пратеници.

ИТНО: Британската премиерка Лиз Трас поднесе оставка

„Дојдов во канцеларија во најтешкиот период за нашата земја, но испорачавме резултати. Го известив кралот дека поднесувам оставка!“, рече таа во своето обраќање.

Лиз Трас го наследи Борис Џонсон како премиер на 6 септември, откако го победи Риши Сунак во трката за лидерство на Конзервативната партија и се сретна со кралицата во Балморал.

Вака изгледа редоследот на настаните само во последните 24 часа:

Лиз Трас се состана со претседателот на Комитетот од 1922 година, бидејќи повеќе пратеници во Конзервативната партија ја повикаа да поднесе оставка.

Вицепремиерката Тереза ​​Кофи и лидерот на партијата на Ториевците Џејк Бери исто така поминаа речиси еден час во Даунинг стрит со претседателот на Комитетот, Сер Греам Брејди.

Премиерската функција на Трас е под нов притисок откако министерот за внатрешни работи поднесе оставка.

Сега 14 конзервативни пратеници сега јавно ја повикаа да се повлече – а бројот расте од час во час.

Хаотично во средата вечерта во однос на гласањето недоверба и методот, пратениците го дадоа својот глас.

Даунинг стрит број 10 рече дека десетици ториевци кои не гласале се соочиле со „соодветна дисциплинска постапка“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.