И ТОА ИМА: Му се суди на силувач на КУЧИЊА! УЖИВАЛ ДА СЕ СНИМА Кај него се пронајдени двд-а со грозен материјал

На Ивор Иванишевиќ (46) му се суди поради обвинение дека од 2009 година до септември 2015 година имал сексуални односи со своето куче, женка Родезијански пес, на различни локации, предизвикувајќи и притоа болка и страдање.

Психички и физички малтретирал мажјак од иста раса. Овој човек со години го избегнува судот, поради што од април минатата година по него е издадена меѓународна потерница и европска потерница.

И ТОА ИМА: Му се суди на силувач на КУЧИЊА! Кај него се пронајдени двд-а со грозен материјал

Неговата адреса во Белгија и е позната на полицијата, но тој се уште не е уапсен. Зошто, се чини дека ни белгиската полиција која треба да го уапси не знае.

Имено, откако Канцеларијата Sirene (Служба за меѓународна полициска соработка) Белгија на крајот на октомври годинава пред Општинскиот кривичен суд во Загреб објави дека има имунитет, чиј статус „ги спречува нивните надлежни органи да го лишат од слобода, односно апсење“ дека до судот пристигнало ново писмо во кое не се баш сигурни каков е неговиот правен статус.

Со нов допис, Службата за меѓународна полициска соработка на МУП го известува судот дека добиле известување од Канцеларијата за сирена на Белгија дека точната адреса на Ивор Иванишевиќ е Патерсдреф, Назарет.

Од тој одговор не е јасно дали извршиле теренска проверка на бараната адреса како што бара судот, кого нашле таму, дали го нашле Ајвор и што им рекол.

Исто така, во својот одговор, Канцеларијата за Сирена од Белгија наведува дека се обидуваат да утврдат дали субјектот навистина има криминален имунитет, но тоа им е многу потешко отколку што очекувале. Други информации во моментов немаат на располагање – наведуваат од МУП.

Според неофицијални информации, Министерството за правда и администрација на 10 ноември не дало изјава пред судот за статусот и наводниот имунитет на Ивор Иванишевиќ.

Не е јасно каков имунитет од кривично гонење би можел да има Иванишевиќ како вработен во Европскиот парламент, вработен во сметководство.

Имено, вообичаено е пратениците, односно претставниците да имаат имунитет.

Можно е статусот да му се променил во последните две години, но поголемиот дел од тоа време го поминал на боледување, опоравувајќи се од психичките проблеми предизвикани од судењето во Загреб и големиот интерес на јавноста.

Да потсетиме, обвинението против него беше подигнатоо во 2017 година. Го откриле случајно, во акција против педофили во септември 2015 година.

Во неговиот стан во Кнежија пронашле две мачени и изгладнети кучиња и заплениле 111 ЦД и ДВД со снимки и фотографии од сексуална злоупотреба.

Минатата година во септември тој незаконски беше осуден на една година затвор, но казната беше укината поради процедурални причини.

Да не беше тогаш осуден веќе ќе почнеше застареноста, вака се помести рокот, па застареноста почнува следната година во септември.

Кон крајот на октомври годинава почна неговото ново судење, а неговиот бранител уште еднаш побара изземање на јавноста, што судот го одби.

Кон крајот на рочиштето пристигна и првото писмо од Сирена во кое тие го известија судот дека белгиската полиција не може да го уапси бидејќи има имунитет и дека се преземаат министерствата за правда на Хрватска и Белгија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.