КАКОВ ГАФ! ОЛАФ ШОЛЦ ИЗДАДЕ ТАЈНА, ЛОНДОН БЕСЕН: Британски и француски војници им помагаат на Украинците во лансирањето крстосувачки ракети!

Германскиот канцелар Олаф Шолц уште еднаш крена прашина во британските медиуми, не со објаснување за неиспораката на крстосувачките ракети „Таурус“ во Украина, туку со изјава за британски Телеграф во која се наведува дека британски војници се во Украина.Тој во понеделникот рече дека Германија нема да и достави на Украина крстаречки ракети Таурус со долг дострел од 500 километри, крстосувачки проектил еквивалентни на британската „Storm Shadow“, бидејќи за тоа ќе биде потребна помош од германски војници на теренот. Тој се осврна на пристапот што го користеа британските и француските војници.Шолц тврди дека германското следење на Велика Британија ќе ја претвори Германија во еден од учесниците во војната.Британските власти се нафрлија на оваа изјава, наведувајќи ги изјавите на Шолц дека го загрозуваат британскиот воен и дипломатски персонал на теренот.Германија е обвинета за „флагрантна злоупотреба на разузнавачките информации“ откако откри дека британските војници ги поддржувале украинските сили во лансирањето на ракетата со долг дострел „Сторм сенка“.Шолц е под зголемен притисок да испорача проектил со долг дострел за да ги попречи руските линии за снабдување и да ја спречи Москва да заземе понатамошна територија. Тој во понеделникот рече дека германските војници не можат да ги следат своите британски и француски колеги во „начинот на кој ги контролираат целите и надгледувањето на контролата на целите“.Владата на ОК во вторникот објави дека има „мал број“ војници распоредени во Украина, прецизирајќи само дека некои се вклучени во медицинска обука.Шпекулациите на Шолц за улогата на британските трупи во Украина ја зголемија загриженоста за безбедноста на дипломатите и другиот персонал стациониран во земјата, изјавија извори од Министерството за одбрана.Тоа ја покрена и заканата од потенцијални руски прекуокеански разузнавачки операции на британска територија, додаваат изворите.

Пронајдете не на следниве мрежи: