Кинезите изградија копија од грчкиот остров Санторини ВИДЕО

Кинезите кои немаат можност да патуваат во странство, особено не на Санторини во Грција, добија своја реплика на познатиот остров.Кинескиот Санторини се наоѓа во југозападната провинција Јунан и навистина наликува на космополитски остров.Yunnan Dali Santorini Hotel #dali #tour #Santorini #Hotel #travel #yunnan pic.twitter.com/79xZkiXPXC— WestChinaGo (@westchinago) November 28, 2022Одморалиштето „The Dream Land“ е изградено на страната на планинскиот венец Кангшан со поглед на езерото и содржи туристички гостилници, бутик хотели, ресторани, апартмани, а неговата архитектура буквално ги имитира кривулестите улици на Санторини, кои изобилуваат со цвеќиња. .Кинескиот Санторини зафаќа површина од 370 хектари, а инвестицијата чинеше дури осум милијарди јуани.Не само што инвеститорот не остана имун на убавините на Санторини, па реши да изгради негова минијатурна верзија, туку и кинеските туристи кои буквално го окупираа ова место во последните неколку месеци.Όχι θα κάτσουν να σκάσουν οι Κινέζοι! Έφτιαξαν δίκη τους Σαντορίνη!Τα τζιμανια μας εδώ το έχουν πάρει χαμπάρι ; Πουλάνε κ εκεί άραγε 7 ευρώ τον φραπέ ; pic.twitter.com/QvSlJN4QNI— Maraki (@micmar1000) April 7, 2024Копија на Санторини на тој начин стана главна дестинација за многу инфлуенсери на социјалните мрежи, но и за младите парови кои сакаат совршени слики од својата венчавка.Станува збор за амбициозен проект кој е особено привлечен за населението кое не е во можност да патува толку далеку до вистинскиот Санторини, но може да си дозволи такво „меѓународно искуство“.Όταν δεν μπορείς να πας Σαντορίνη, φέρνεις την Σαντορίνη στην Κίνα.Dali Santorini Sea View hotel, Dali, Yunnan. pic.twitter.com/90CuEXgRS6— Sam (@Sam9839) March 2, 2021

Пронајдете не на следниве мрежи: