КИНЕСКИОТ СОН ГО ЗАМЕНИ АМЕРИКАНСКИОТ: 20тиот Конгрес на Комунистичката партија на Кина внимателно се следи во водечките светски метрополи

СЛИКОВИТО, како што тоа го сакаат Кинезите, вчера, на вториот ден од 20-от Конгрес на Комунистичката партија на Кина, Кси Џинпинг ги повика сите граѓани да останат обединети под водство на Партијата, како „парче тврдо железо“, а неговиот говор на самиот почеток на конгресот предизвика низа реакции ширум светот.

Реакции на почетокот на конгресот доаѓаат и од Америка, каде внимателно се следи и анализира секој збор на Кси. „Њујорк тајмс“ наведува дека денешна Кина со Кси на чело е земја со самодоверба која почнала да се претставува како алтернатива на Западот. Наместо за „американскиот сон“, денес многу повеќе се зборува за „кинескиот сон“, по вековно колонијално понижување на Кина.
КИНЕСКИОТ СОН ГО ЗАМЕНИ АМЕРИКАНСКИ: 20тиот Конгрес на Комунистичката партија на Кина внимателно се следи во водечките светски метрополи

Никогаш досега, дури ни во времето на Мао, конгресот на кинеските комунисти не привлече толку внимание на меѓународната заедница како овој, на кој, како што се очекуваше, Кси ќе добие трет мандат да ја води партијата, но и земјата во развивање на социјализам со кинески карактеристики.

Конгресот се одржува во време кога има и значително закрепнување на кинеската економија, по затворањето на многу делови од земјата поради епидемијата на Ковид и специфична форма на борба против вирусот.

Зао Ченкин, заменик-директор на Националната доверба за развој и реформи, на маргините на конгресот презентираше податоци кои укажуваат дека економскиот раст напредува, не како порано, туку значително повеќе во споредба со минатата година.

Кинеското раководство е фокусирано и на подобрување на способноста за обезбедување храна од сопствени извори, пред се житарки, а пораката од конгресот е дека производството на храна останува цврсто во кинески раце.

Реакции на почетокот на конгресот доаѓаат и од Америка, каде внимателно се следи и анализира секој збор на Кси. „Њујорк тајмс“ наведува дека денешна Кина со Кси на чело е земја со самодоверба која почнала да се претставува како алтернатива на Западот. Наместо за „американскиот сон“, денес многу повеќе се зборува за „кинескиот сон“, по вековно колонијално понижување на Кина.

Стекнувањето контрола над територијата … вклучувајќи го и Тајван е клучно за кинескиот сон денес.

Како и обезбедување дека Кина, а не САД одлучува за Азија и пошироко – пишува американскиот весник.

„Њујорк тајмс“ признава дека Кина под водство на Кси несомнено претставува „најсериозен предизвик за американското глобално лидерство“. За Кси вели дека е „модерен император“, најмоќниот човек на светот.

За италијанскиот „Кориере дела сера“ акцентот е ставен на предупредувањето на Кси до Америка дека решението на тајванското прашање зависи само од кинескиот народ. Британски „Гардијан“ предвидува дека оваа недела ќе се случи голема реконструкција на врвот на Комунистичката партија на Кина со избор на 25 членови на Политбирото и седумчлениот постојан комитет, кој е најмоќното политичко тело во Кина.

Сите постари од 68 години ќе мора да се повлечат, додека пет членови на Постојаниот комитет на Политбирото, вклучувајќи го и Кси, се очекува да останат на функцијата. Се очекува и дека доколку Кси биде избран по трет мандат за генерален секретар на кинеската Комунистичка партија, тој да ја задржи и функцијата претседател на Кина на изборите следната година, како и претседател на Централната воена комисија.

„Гардијан“ предвидува дека нов премиер ќе биде Ванг Јанг, еден од четворицата вицепремиери, кој е познат како реформски политичар. Западните аналитичари веруваат дека блискиот соработник на Кси и главен советник за надворешна политика, Ванг Хунинг, кој се залага за силно централно раководство, а не за колективно воведено по смртта на Мао Це Тунг, исто така ќе остане на функцијата.

Интерес за конгресот владее кај жителите на Пекинг, кои сепак не се расположени да ги споделат своите впечатоци со бројните странски телевизиски и новинари на весници.

САМО ДИРИГЕНТОТ НА ОРКЕСТАР БЕЗ МАСКА

Ако судиме според првите реакции по говорот на Кси, како и атмосферата во Големата сала на народот во Пекинг, Кина нема да се откаже од ригорозните мерки во борбата против вирусот. Сите делегати носат маски, дури и странските новинари, а поштеден е само диригентот на Воениот бенд на кинеската армија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.