Кинеските вакцини би требало да пристигнат во земјата до 1 мај

Кинеските вакцини утре треба да тргнат од Пекинг кон Истанбул, најави денеска министерот за здравство, Венко Филипче.
Како што образложи, вакцините в петок од Истанбул ќе се транспортираат за Белград, па се очекува истиот ден или ден подоцна со специјални камиони да пристигнат во Скопје.
Со тоа, како што најави министерот, од вторник по празниците би почнал процесот на имунизација со овие вакцини.
Филипче посочи дека досега се вакцинирани речиси 53.000 граѓани.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.