Кога бебињата почнуваат да кажуваат „мама“, а кога „тато“?

Прилично е возбудливо кога бебето ќе започне да дрдори – конечно, вашето бебе е еден чекор поблиску до говорот! Се разбира, ова значи дека се води трка помеѓу вас и вашиот партнер, кој ќе биде првиот збор „мама“ или „тато“.
Иако временската рамка може да се разликува од дете до дете – дури и во рамките на истото семејство – повеќето бебиња започнуваат да ги врзуваат слоговите што звучат како „мамамама“ или „дададада“ околу 7.месец, вели Џенифер Л. Мајета, патолог за говор и јазик што работи со деца од раѓањето до 6 години во болницата MassGeneral за деца во Бостон.
Овие првични звуци се само гугање, но како што се приближуваат до 9-тиот месец од животот, тие стануваат сè подобри во изговарањето на вистинските зборови.

Ова сè уште не значи дека тие навистина знаат што зборуваат во тој момент. „Можеби ќе ве погледнат вас или тато и ќе кажат мама или тато, но тоа можат да му го кажат и на поштарот“, вели педијатарот Данел Фишер од Калифорнија. „Ќе му го каже тоа на било кога“. Но, околу една година, бебето веројатно ќе започне да го користи зборот правилно и во контекст. И кога тоа ќе се случи, „тоа е волшебно“, вели Фишер, додавајќи: „Кога ќе те погледнат и ќе кажат ‘мама’ или „тато“, тоа е најдобрата работа на светот “.
Сепак, некои деца можат само подобро да кажат „да“ отколку „мама“ од едноставна причинашто им е полесно да изговорат „д“ отколку „м“. Но, ако мајката поминува повеќе време околу бебето, таа би можела да биде во предност, додава Фишер, истакнувајќи дека бебињата можат прво да го кажат името на својот примарен старател. Како да му помогнете на вашето бебе да каже „мама“ и „тато“? Иако не можете да го забрзате развојот на вашето дете, постојат неколку начини да го научите вашето дете како да каже „мама“ и „тато“.
Бебињата ги имитираат своите родители, вели Фишер, такашто со постојано кажување мама и тато го охрабрувате вашето дете да ги повторува зборовите. За да му помогнете да разбере што значат тие зборови, погрижете се да ги научите во вистинскиот контекст. „Ги охрабрувам родителите да се идентификуваат како„ мама “или„ тато “кога зборуваат со своето дете. .

Кога станува збор за стимулирање на развојот на јазикот на детето воопшто, најдобар начин е да му читате на бебето, да си играте, да разговарате и да го ограничите времето на екранот и електронските играчки. Најдетедетски книгикои главно се потпираатназборовите „мама“ и „тати“ и читајте му ги често. Секое дете е различно, но ако на 12 до 15 месеци, бебето не каже „мама“ и „тато“, консултирајте се со педијатар. Повеќето лекари очекуваат децата да ги совладале овие зборови досега; а за оние кои не ги совладале може да се препорача тест за слух или говорна терапија.
Ако детето кажува доста други зорови, но „мама“ и„тато“ не се на листата, не кревајте паника. Иако се овие зборови митивирачки за родителите, повеќе сме сконцентрирни на тоа дали детето гуга различни согласки, имитирајќи звуци и движења кои ги прават родителите илинегувателот, користејќи гестови како усмерување и воспоставување на контакти со очите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.