КОГА И КАКО ЌЕ ЗАВРШИ ВОЈНАТА ВО УКРАИНА: Аналитичарите предвидуваат – ќе биде скапо, ќе чини многу животи, а можеби нема да заврши

Кога Русија ја нападна Украина минатиот февруари, нејзините сојузници возвратија со молби за офанзивна помош. Во Берлин, лидерите првично избегнуваа помош што не одговараше на германската дефиниција за „одбрана“.

КОГА И КАКО ЌЕ ЗАВРШИ ВОЈНАТА ВО УКРАИНА: Аналитичарите предвидуваат – ќе биде скапо, ќе чини многу животи, а можеби нема да заврши

Тоа се промени, бидејќи Германија сега се обврза да ги снабдува главните борбени тенкови Леопард 2 и ги одобри барањата од другите земји да го следат примерот.

Колекција на западни тенкови треба да пристигне на фронтот оваа пролет, а обуката е веќе во тек во земјите донатори. Тенковите носат надеж дека ќе им дадат победи на украинските сили на бојното поле, што ќе доведе до некакво сценарио за крајот на војната – доколку оружјето пристигне навреме.

Defence News разговараше со безбедносни аналитичари, парламентарци и пензионирани функционери, прашувајќи ги како би можел да заврши конфликтот. Нивните одговори се темни – војната ќе биде скапа, ќе чини многу животи и веројатно ќе трае барем неколку години, па дури и ќе стане бескрајна. Тие велат дека победата ќе зависи од американскиот Конгрес и неговата упорност во обезбедувањето континуирана поддршка на Украина.

„Оваа година би било многу, многу тешко воено да се протераат руските сили од секоја педа на Украина“, рече генералот Марк Мили, претседател на Здружениот генералштаб на САД, за време на посетата на Германија минатиот месец. „Тоа не значи дека не може да се случи, не значи дека нема да се случи, но ќе биде многу, многу тешко.

Колку долго ќе трае војната?

Запрашани за времетраењето на војната во Украина, аналитичарите во САД и Европа дадоа слични предвидувања, со временски рамки кои се движат од месеци до години до „неодредено“.

Јохан Мишел, аналитичар во Меѓународниот институт за стратешки студии, предвидува „долги месеци“, додека Мајкл Кофман, директор за истражување на Програмата за руски студии во Центарот за поморски анализи во Вашингтон, очекува борбите да продолжат со години. „Војните имаат тенденција да траат подолго отколку што луѓето очекуваат или се надеваат, особено меѓудржавните конфликти од оваа должина“, рече Кофман. „Историјата ни кажува дека војните што траат толку долго… веројатно ќе траат и неколку години.

Можеби најпесимист од сите беше италијанскиот аналитичар Лусио Карачоло. „Оваа војна никогаш нема да заврши“, рече тој. „Конфликтот ќе заврши кога Украина или Русија или и двете ќе пропаднат. Ова за нив е прашање на живот и смрт“, изјави Карачоло, уредник на италијанското геополитичко списание Limes.

Питер Робертс од Кралскиот институт за Обединети услуги во Лондон рече дека постојат различни начини за дефинирање на крајот на војната: „крајот на кинетичката фаза“ наспроти „крајот на замрзнат конфликт како оној во Грузија или ситуација како онаа во Кореја“.

„Би сакал да мислам дека кинетичката фаза би можела да заврши во 2023 година, но претпоставувам дека би можеле да очекуваме уште три години со оваа скала на борби“, рече Робертс, според IndexHR.

Мишел додаде дека се уште има непознати фактори кои ќе го одредат крајот на конфликтот. „Кој прв ќе го започне следниот напад? Каква улога ќе игра времето?“, вели тој. „Има проблем со муницијата – првата страна што ќе остане без муниција ќе биде во неволја. И долгите, долги битки носат свои ризици, вели Бенџамин Џенсен, експерт за војување во Центарот за стратешки и меѓународни студии.

„Дури и технолошки напредните, богати држави на Блискиот Исток на крајот стигнаа до точка каде што лансираат проектили врз цивилни градови, отворено користат хемиско оружје и водат војна по желба“, рече Јенсен. Украина, предложи Јенсен, би можела да се обиде со спектакуларна специјална операција за убиство на официјални лица на Кремљ, или Русија би можела да одлучи да употреби – или едноставно да тестира – нуклеарно оружје.

Според Јенсен, дури и колапсот на руските конвенционални сили или традиционалната украинска победа не мора да значи дека војната е завршена. И двете од овие ситуации може да доведат до тоа Русија да посегне по нуклеарно оружје, вели тој.

Пролетна офанзива

На 24 февруари 2022 година, Русија ја нападна Украина без поддршка на замрзнато тло. Тоа значеше дека нејзините оклопни возила мораа да патуваат по патишта, што ги прави лесни мети. Даниел Рајс, поранешен капетан на американската армија, кој минатата година стана советник на началникот на украинската армија, генерал Валериј Залужни, рече дека се очекува Русите да ги нападнат Украинците на отворен мраз оваа зима.

„Загриженоста е дека голема руска офанзива може да се пробие и постои голема загриженост дека тие би можеле да го заземат Киев“, рече Раисова. „Луѓето почнуваат да сфаќаат дека ќе мора да и дадат офанзивно оружје на Украина за да ја прекине војната“, рече тој.

Украинските војници ќе треба да научат како да управуваат и одржуваат најнова серија воена помош, која вклучува борбени возила Мардер и Бредли од Германија и САД, како и тенкови Челинџер 2, Леопард 2 и Абрамс од Обединетото Кралство, Германија и Соединетите држави.

„Тие мора да направат многу за краток временски период“, рече Рајс. „Само затоа што ги имаат соодветните возила не значи дека ќе можат да преземат големи офанзивни акции во иднина. Но… Украинците секој пат го изненадија светот“, рече тој.

Пензионираниот американски генерал-мајор Патрик Донахо рече дека западното оружје и нуди на Украина можност да доминира во блиската борба со руските противници и да ја сврти тактичката битка во нејзина корист. „Руските сили веќе се обидуваат да ги забават тенковите во Украина со мини, ровови и пирамидални, бетонски „змејски заби“. Тој додава дека на Украинците ќе им требаат шест месеци за да ги формираат баталјоните што ќе им бидат потребни за ослободување на окупираната територија.

Точки на притисок

Во текот на изминатата година, домашната пропагандна стратегија на Путин се префрли од порака за „борба против нацистите“ во Украина во „борба против Западот“, вели Штефан Мајстер, експерт за Русија и Источна Европа во германскиот Совет за надворешни работи. „Наративот е новата Студена војна“, рече тој.

„Оние кои се против војната си заминаа, а оние што останаа се прилагодуваат“, рече Мајстер.

Претходните обиди економски да се притисне волјата на Москва за војна, исто така, не ги дадоа моменталните резултати на кои се надеваа експертите. Сепак, оваа година може да почнат да се појавуваат пукнатини. Аналитичарите велат дека обичните Руси ќе ги почувствуваат последиците од војната оваа година. „Сепак, Русите можат да се справат со многу економски санкции“, вели Чарлс Личфилд, експерт за економија и санкции.

„Една област на која треба да се обрне внимание е исплатата на пензиите во Русија. „Неуспехот да се стори тоа може да поттикне економско незадоволство што може да го сврти јавното мислење против војната“, изјави Личфилд за „Дифенс њуз“. По воведувањето санкции и контрола на извозот, Личфилд очекува последната точка на западниот економски притисок – ограничувањето на цените на нафтата – да вроди со плод бидејќи руската економија е тесно поврзана со енергетскиот пазар.

Прашањето за Крим

Соединетите Држави, како главен воен поддржувач на Украина, остануваат најважниот актер во конечниот исход на конфликтот. Раководството на САД досега беше главно обединето во поддршката за Киев. Пратеникот Адам Смит од Вашингтон, највисокиот демократ во Комитетот за вооружени служби на Претставничкиот дом, очекува војната да заврши на преговарачката маса, но рече дека сериозната дипломатија не започнала бидејќи Путин останува посветен на „максималистичките“ цели.

Останува на Украинците да повратат што е можно повеќе територии што ги загубија во војната и да го принудат Путин да преговара“. Тие на крајот ќе мора да се согласат на некои компромиси во врска со Крим и делови од источниот дел на земјата и да добијат безбедносни гаранции. „Русите во моментов разговараат за голема офанзива што ќе ја започнат во следните четири месеци. Се чини дека мислат дека можат да имаат успех таму. „Јас сум скептичен во врска со тоа“, рече тој.

Чарлс Купчан, поранешен директор на Советот за европска политика во администрацијата на Обама, рече дека „нема да ја охрабри Украина да се обиде да ја врати контролата врз Крим, едноставно затоа што ризиците од ескалација се многу високи.“ „Крим е од големо стратешко значење за Русија“, рече тој. е купувач за Defence News. „Тешко ми е да замислам дека Русите би прифатиле тотален пораз и протерување од Крим.

Но, некои од Капитол Хил се пооптимисти за целта на претседателот Володимир Зеленски за целосно враќање на суверенитетот на Украина над нејзината територија. Сенаторот Ричард Блументал, демократ, ја посети Украина во јануари и на прес-конференцијата потоа изјави за „Дифенс њуз“ дека „американската војска постојано ја потценува борбената способност на Украина“.

Сè што научив за волјата и одлучноста на Украинците ме наведува да заклучам дека повторното заземање на Крим е на дофат и дека им е потребна артилерија која ќе им овозможи да ги погодат целите – места каде што проектилите ја уништија инфраструктурата во Украина. ” тој рече.

Сенаторот Роџер Викер од Мисисипи, главниот републиканец во Комитетот за вооружени служби на Сенатот, исто така повика на испраќање ракети со долг дострел во Украина заедно со напредни беспилотни летала „Греј орел“ и „Рејпер“. „Треба брзо да ги испорачаме за да направиме непосредна разлика на бојното поле“, рече Викер на говорницата во Сенатот во јануари.

Клучното прашање

Едно клучно прашање што може да го одреди крајот на војната е колку долго украинските поддржувачи можат да продолжат да донираат оружје за Киев.

„Не постои такво нешто како бесконечни ресурси“, рече Јенсен, аналитичар на CSIS. „Не дај Боже ова да потрае уште една или две години. Во одреден момент, борбите ќе ја исцрпат дури и целата поддршка на западниот свет за Украина“.

Додека трошоците за одбрана во Соединетите држави и Европа се зголемуваат, во голем дел поради руската инвазија, индустрискиот капацитет за производство на оружје се покажува како недоволен. Компаниите од двете страни на Атлантикот ги објавија плановите за рестартирање на производствени линии за артилериски гранати и друго оружје што до неодамна се сметаше за малку мистерија.

Сепак, отворено е прашање дали САД ќе можат да го продолжат своето сегашно ниво на поддршка на неодредено време, рече Марк Кансиен, висок советник во CSIS кој ја проучувал количината на артилерија што се користи во војната. „Украинците го користат неверојатно брзо“, рече тој за артилериската муниција на украинската војска. „Американските магацини немаат големи залихи. Значително ќе го зголемиме производството, но нема да можеме да произведеме онолку колку што ќе потрошат Украинците“, заклучи Канчијан.

Пронајдете не на следниве мрежи: