Кога ќе ви остане само бајат леб – како да биде ‘како нов’ за само 5 минути?

Ова е многу едноставен и делотворен трик поради кој ќе имате голема заштеда, бидејќи често се случува бајатиот, стар леб да го фрлиме.
Значи, стариот леб ставете го под млаз вода од чешма, додека малку не се навлажни, а потоа ставете го во загреана рерна на околу 180 степени. Оставете го така неколку минути.
Ќе добиете свеж леб со крцкава кора. Доколку лебот веќе е начнат, водете сметка тој дел да не дојде во допир со вода, бидејќи трикот нема да ви успее.
Се разбира, никогаш не заборавајте лебот да го чувате во хартиена кеса, за да ја зачува својата свежина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.