Конституирано новото Собрание во соседна Србија, пратениците ги потврдија мандатите

Мандатите на новите пратеници беа потврдени денеска во Собранието на Србија, со кое и официјално се констируираше новиот состав, по што пратениците положија заклетва. 

Пратениците положија заклетва

Претседателката на седницата, Смиja Тишма, изјави дека сите 250 уверенија се во согласност со извештајот на РЕЦ и е потврден мандатот на сите пратеници.

После тоа, тие положија заклетва, а потоа Тишма објави дека оваа седница заврши денес и дека замениците ќе бидат информирани за продолжението.

 – Се колнам дека ќе ја извршам должноста на Народен пратеник посветено, искреноо, совесно и верно на Уставот, ќе ги бранам човековите и малцинските права и граѓанските слободи и со најдоброто знаење и сособност ќе им служам на граѓаните на Србија, вистината и правдата – гласеше  заклетвата која ја положија пратениците.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.