Косана Мазнева со втора функција, што претставува конфликт на интереси според Закон

Косана Мазнева некојгашната претседателка на Унија на жени на ДПМНЕ, запаметена по изведбата на КОСОВСКА ДЕВОЈКА на конференција на ВМРОВКИТЕ, од денеска е нов директор на Јавното претпријатие Комунална хигиена Скопје, информираат од град Скопје.

Косана Мазнева со втора функција, што претставува конфликт на интереси според Закон

Според Законт за спречување на КОРУПЦИЈА И СУДИР НА ИТНЕРЕСИ кај неа постои кумулација на функции, потврдија за медиуми извори од Државната комисија за спречување корупција (ДКСК).

Ова не и е прв пат на Данела градоначалничката да го направи ова. Се чини дека или не ја интересираат законите или не е информирана кого назначува во фотеља.

Се очекува утре ДКСК да се произнесе за нејзиниот статус. Доколку се утврди неспоивост, односно повреда на член 44 од Законот за спречување корупција и судир на интереси, Мазнева ќе биде информирана дека треба да се повлече од една од функции на кои се наоѓа.

Освен овие 2 функции Мазнева е на плата во ЕЛЕМ.

Медиумите во 2019 информираа дека таа станала советничка на Мицковски:

По апстиненцијата од политичките случувања, таа е работно ангажирана во кабинетот на лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски, потврдуваат од најголемата опозициска партија. Мазнева е назначена за координатор за политички партии и НВО-секторот.

Дали токму ова е мотивацијата за таа да има повеќе извори на приходи во исто време, оставаме на јавноста да заклучи сама.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.