КОЈА ОД ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР Е ТОЧНА? Разрешена е мистеријата за смртта на Брус Ли

Иако причината за неговата прерана смрт на 32-годишна возраст беше официјално објавена како последица на оток на мозокот, заминувањето на легендарниот мајстор за боречки вештини и холивудска ѕвезда од летото 1973 година беше мистерија, толку многу што предизвика бројни заговори. теории кои се движеа од беше убиен од кинеската мафија, односно тријадите, преку приказната за одмаздата на еден љубоморен љубовник, па се до тоа дека тој бил жртва на проклетство.

КОЈА ОД ТЕОРИИТЕ НА ЗАГОВОР Е ТОЧНА? Разрешена е мистеријата за смртта на Брус Ли

Сепак, лекарите сега објавија тврдења кои конечно треба да ги отфрлат сите тие приказни. Како што е објавено во „Clinical Kidney Journal“, водата на Брус Ли буквално му дошла до глава.

По детална анализа, лекарите заклучиле дека Ли починал од премногу вода во телото бидејќи боледувал од хипонатремија. Станува збор за електролитно нарушување кое се карактеризира со намалена концентрација на натриум во крвта, поради што водата се акумулира во телото.

Во неговиот случај, тоа доведе до оток на мозокот и смрт за неколку часа. Во извештајот на лекарот стои и дека Брус Ли на денот на неговата смрт испил многу повеќе течност од вообичаено.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.