Кремљ ги обвини САД дека профитираат од војната во Украина

– Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, денес ги обвини Соединетите Американски Држави (САД) дека профитираат од војната во Украина, нагласувајќи дека тоа е причината што Вашингтон го турка Киев да продолжи да се бори и покрај претрпените загуби.Говорејќи на брифингот со новинарите во Москва, Песков рече дека без разлика кој е на чело на САД, секој нов лидер ќе преземе чекори за продолжување на конфликтот што започна пред повеќе од две години.„Поради нивните внатрешни политички разлики, Вашингтон бара различни модалитети за да продолжи да ѝ дава помош на Украина. Во секој случај, под кој било режим на обезбедување на оваа помош, де факто зборуваме за провоцирање на Украина на дополнителни непријателства до последниот Украинец со гарантиран профит за САД“, додаде тој.Портпаролот на Кремљ ја критикуваше неодамнешната промена во американската политика во врска со финансиската помош за Украина, особено во врска со кредитната помош.„Не само што Украина е обврзана да го обезбеди американскиот профит, туку таа е потопена во долгови – како одраз на фаворизираниот колонијален пристап на САД“, рече тој.Песков нагласи дека и покрај финансиската помош насочена кон Украина, значителен дел на крајот останува во рамките на американската одбранбена индустрија бидејќи, како што рече, значителен дел од средствата наменети за потребите на Украина завршуваат насочени во домашните нарачки.„Вреди да се напомене дека значителен дел од доделените средства на крајот го збогатуваат американскиот воено-индустриски комплекс, а потоа ѝ се враќаат на американската Влада преку оданочувањето“, рече тој.Според Песков, таквата помош веројатно нема значително да го промени текот на настаните на бојното поле, што во моментов „е неповолен“ за украинските војници.Мајк Џонсон, претседател на Претставничкиот дом на САД, ги објави плановите за финансиска помош во вкупна вредност од 61 милијарда долари, во зависност од усвојувањето на посебен закон. Според него, овие средства првенствено ќе послужат за зајакнување на сопствените воени резерви на САД.Предложениот Нацрт-закон во Конгресот ги содржи одредбите за американската помош за Украина, насочувајќи го претседателот Џо Бајден кон преговори со украинските власти во врска со надоместок на економската помош обезбедена од Вашингтон.Осврнувајќи се на медиумските јавувања дека двајца руски државјани биле уапсени во Германија под обвинение за шпионажа, Песков рече дека нема информации за тоа.

Пронајдете не на следниве мрежи: