Ладна пилешка салата за денови кога не ви се готви

Loading...

Пред да се пожалите на сите околу вас дека денес не ви се готви, па домашните ќе мора да се снаоѓаат со тоа што има во фрижидерот, размислете повторно. Оваа ладна салата со пилешко и зеленчук е идеално решение за деновите кога не ви се готви. Состојките се едноставни, а подготовката се одвива така што сите состојки ги ставате на купче и ги мешате. Може да комбинирате со тортиљи, брускети или да ја искористите идејата од видеото, па салатата да ја послужите на листови марула.
Потребни состојки: 3 шолји сварено бело пилешко месо, исечкано на парчиња, 1 шолја кисели краставички, исечени на кругови, ½ шолја виолетов кромид, сечкан на ситни коцки, 2 стапчиња целер, 2/3 шолја мајонез, ¼ шолја сенф, 2 лажици вински оцет, 1 лажица сечкан копар, ½ лажица буковец, Сол, бибер. Пред да се пожалите на сите околу вас дека денес не ви се готви, па домашните ќе мора да се снаоѓаат со тоа што има во фрижидерот, размислете повторно. Оваа ладна салата со пилешко и зеленчук е идеално решение за деновите кога не ви се готви. Состојките се едноставни, а подготовката се одвива така што сите состојки ги ставате на купче и ги мешате. Може да комбинирате со тортиљи, брускети или да ја искористите идејата од видеото, па салатата да ја послужите на листови марула.


Потребни состојки: 3 шолји сварено бело пилешко месо, исечкано на парчиња, 1 шолја кисели краставички, исечени на кругови, ½ шолја виолетов кромид, сечкан на ситни коцки, 2 стапчиња целер, 2/3 шолја мајонез, ¼ шолја сенф, 2 лажици вински оцет, 1 лажица сечкан копар, ½ лажица буковец, Сол, бибер

loading...