Лазаров и Атлетико загубија од Барселона

Ракометарите на Барселона го совладаа Атлетико Мадрид со 32:24 и избрија пласман на завршиниот турнир, кој на 1 и 2.јуни ќе се одржува во Келн.Домашните ракометари предводени од феноменалниот голман Даниел Шариќ, уште на стартот го наметнаа својот стил на игра, во 40-та минута стигнаа до двоцифрена предност (21:11), па во продолжение сите обиди на Атлетико да се врати во мечот беа неуспешни.Капитенот на македонската репрезентација Кире Лазаров натпреварот го заврши со шест постигнати голови. Според учинокот Лазаров беше втор стрелец во својот тим зад Агинагалде кој постигна 10 погодоци.Покрај Шариќ, кај Барселона се истакна Сергеј Рутенка кој со 11 погодоци беше најефикасен играч на мечот.Инаку покрај Барселона, пласман на завршниот турнир избори и Кил, откако во реваншот го победи Веспрем со 29:28.
МакфаксРакометарите на Барселона го совладаа Атлетико Мадрид со 32:24 и избрија пласман на завршиниот турнир, кој на 1 и 2.ју

Пронајдете не на следниве мрежи: