Лекарите објаснуваат зошто пукањето на зглобовите е многу штетно!

Дали оваа навика навистина може да предизвика артритис?
Една од работите кои несвесно ги правиме којзнае колку пати на ден е да ги пукаме зглобовите на прстите.

Сепак, лекарите предупредуваат дека долгорочно оваа навика може да биде многу штетна.
Прстите се изградени од коски, меѓу кои има зглобни тела, лигаменти, фиброзни мембрани и зглобна маст наречена синовијална течност. За полесно да се движат прстите, покрај маста, во зглобовите има и воздух.
Кога има поголема концентрација на воздух во зглобот, се слуша карактеристичен звук при нагло свиткување на прстите. Последните радиолошки истражувања покажаа дека како резултат на крцкање на прстите може да се истегнат лигаментите.

Докторот Карл Крушелнички предупредува дека оваа навика во младоста може да резултира со ослабена подвижност на рацете и намален стисок во подоцнежниот живот. Луѓето кои редовно ги пукаат зглобовите на прстите може да изгубат до 75 проценти од стисокот или да не можат лесно да отвораат тегли како што стареат.

Лекарите објаснуваат зошто пукањето на зглобовите е многу штетно!


Крушелнички упатува на студија во која учествувале 300 испитаници кои имале навика редовно да ги пукаат зглобовите 35 години.
– Иако некогаш се веруваше дека оваа навика може да предизвика артритис, тоа не е научно докажано. Крцкањето на зглобовите може да доведе до нивно мало отекување, но клучниот проблем што се јавува како резултат кај 75 проценти е ослабениот стисок – вели тој.

Овој експерт објаснува што се случува кога ќе го повлечете прстот за да го слушнете пукањето на зглобот.
– Тогаш се зголемува просторот меѓу коските, што влијае на лигаментите и создава вакуум. Но, ослободената енергија е само седум проценти од она што е потребно за оштетување на ‘рскавицата – вели Крушелнички.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.