Летен десерт (вафли со сладолед и јагоди )

Во сад ги матиме прво јајцата. Кога ќе се направи густа смесата се додава шеќерот и се продолжува матењето.
Додаваме млеко, растопен маргарин, а потоа сувите состојки, брашно, ванила и пециво.
Апаратот за вафли го уклучуваме да се загрее, па со четкичка го поминуваме со растопен путер или масло.
Полеваме со смесата и ги печеме вафлите.
Од оваа смеса излегуваат 12 вафли со големина колку моиве.


Значи шест пати по две вафли.
Печените вафли ги оставаме малку да изладат а потоа ги сервираме како десерт со сладолед и јагоди.
Во средината ставаме две топки сладолед, а од страната редиме јадоги.
Наросуваме со шеќер во прав. Декорирајте по ваша желба.
Морам да кажам дека комбинацијата на вафли, јагода и сладолед е совршена.
Ви препорачувам да пробате.
Нека ви е слатко.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.