Луксузната куќа на Јашар Ахмедовски во Турција ќе ве остави без зборови: Во дворот има базен, зеленило, вистински рај, пејачот научил турски (фото)

Јашар Ахмедовски поседува луксузна куќа во Турција, во одморалиштето Фетије. Таму најмногу одмара после настапи и често објавува фотографии од својот имот на социјалните мрежи.Јашар Ахмедовски има куќа со базен, а како што изјави за медиумите, во оваа земја му одговара сè, од храна до менталитет.– Таму најмногу сакам да одам во мај, кога температурите се пријатни, јули и август се многу топли и избегнувам. Така останувам петнаесетина дена на крајот на мај, почетокот на јуни, а потоа одам повторно во септември, октомври и така секоја година – раскажува Јашар и открива за што е ентузијаст.Луѓето се како наши, храната е како наша, мирна енергија и одлично друштво. Фетије е модерно место, нема многу туристи, не е како Анталија и оние региони каде што има премногу гужви. Тоа е уште една причина зошто сакам таму – откри пејачот.Го научи турскиот јазик– Знам да зборувам, сите ги разбирам, добро ми оди, морам да признаам – додаде Јашар.Јашар го обиколи светот свирејќи музика и истакнува дека некои земји сè уште се на неговиот список за посета.– На пример, многу африкански земји и Јапонија. Ќе одам во таа Јапонија, колку и да чини – заклучи Ахмедовски.Инаку, како што неодамна истакна Јашар, особено е задоволен што неговите песни ги слушале и постарата и помладата генерација.– За секој уметник е најголемо задоволство што песните се слушаат со генерации. Сега имам обожаватели кои доаѓаат на моите настап7 и имаат 16, 17 години. Тоа е навистина голема работа. Има пејачи кои пееле, но нивните песни се заборавени. Моите песни и песните на моите колеги кои сè уште се многу актуелни и се слушаат и денес. Морам уште еднаш да нагласам дека е големо задоволство – гордо изјави Јашар.

Пронајдете не на следниве мрежи: