Мало опаѓање на бројките, 357 нови заразени и 18 починати

Во последните 24 часа се направени 1387 тестирања, а регистрирани се 357 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 132
-Куманово 15
-Дебар 4
-Штип 11
-Прилеп 17
-Тетово 14
-Струга 9
-Велес 4
-Битола 18
-Охрид 24
-Кавадарци 18
-Гостивар 8
-Гевгелија 18
-Струмица 18
-Крива Паланка 5
-Радовиш 1
-Крушево 1
-Кочани 8
-Пробиштип 5
-Валандово 1
-Виница 1
-Делчево 1
-Свети Николе 2
-Кичево 8
-Ресен 8
-Неготино 6

Починати се 18 лица, седум пациенти од Скопје (72, 34, 73, 83, 51, 56, 58г), еден од Куманово (60г), двајца од Струга (70 и 82г), двајца од Битола (48 и 78г), четири пациенти од Охрид (84, 82, 70 и 78г), еден од Кочани (55г) и еден пациент од Ресен (72г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 689 оздравени пациенти од:

-Скопје 263
-Куманово 36
-Штип 40
-Прилеп 43
-Тетово 27
-Струга 37
-Велес 40
-Битола 39
-Охрид 34
-Кавадарци 23
-Гостивар 31
-Гевгелија 8
-Струмица 5
-Крива Паланка 3
-Радовиш 4
-Крушево 1
-Кочани 13
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 3
-Валандово 2
-Виница 1
-Кратово 2
-Свети Николе 7
-Кичево 3
-Ресен 3
-Неготино 16

Досега во земјата се направени вкупно 380.616 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 78305, бројката на оздравени пациенти е 54034, на починати е 2292, а бројот на активни случаи изнесува 21979.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.