,,Мамо, не дозволувај да умрам” – На девојката  ѝ рекле дека има обичен вирус, таа починала: Лекарите имаа грозно објаснување (фото)

Девојка на која лекарите ѝ кажале дека боледува од „безопасен вирус“ починала од смртоносен менингитис. Како што пишуваат британските медиуми, лекарите дури и не и’ препишале антибиотици.Миа Гиневер почина на деветнаесетгодишна возраст на интензивна нега по битка со опасна болест која траеше неколку дена.Прво почувствувала тапа болка, а потоа и’ се исушило грлото и сè брзо се претворило во мигрена, вртоглавица и осип. Преплашената Миа наводно ја молела мајка си Мел да не дозволи да умре.„Иднината на Миа беше одземена, а таа не беше виновна за ништо, рече нејзината мајка пред истрагата за смртта на нејзината ќерка. Таа имаше толку многу да му понуди на светот“.Како почесен студент и талентиран уметник на Универзитетот за креативни уметности во Фарнам, Миа била полна со летни планови, од практиканти до патувања, според Британците, но нејзините планови биле нарушени поради болки во грлото и главоболка. После една недела, симптомите се влошиле и Миа отишла во итната медицинска помош. Набрзо била испратена дома со образложение дека боледува од помал вирус.Но, состојбата на Миа се влошила, добила мигрена и забележала црвени дамки на телото. Тинејџерката се вратила во итната медицинска помош со нејзината мајка. За тоа време ѝ се вкочанал вратот и почнала да отека. Овие и други симптоми треба да бидат предупредување за лекарите за менингитис и сепса.„Во еден момент таа се сврте кон мене и ми рече: „Мамо, те молам, не дозволувај да умрам“, рече нејзината мајка.„Им верувавме на лекарите да донесат правилни одлуки. Ако се сомневав дека ќе умре, немаше да ја донесам кај нив.”Конечно, пет часа откако пристигнала во собата за итни случаи, младата докторка поставила дијагноза. Иако ја завршил основната обука, докторот сè уште бил на специјалистичка обука. Тој инсистираше на тоа дека болеста на Миа е предизвикана од безопасен вирус и одби да направи повеќе тестови или да и даде антибиотици.Наместо тоа, на девојката и’ биле дадени лекови против болки кои само ги маскираат симптомите на менингитис. Дополнителни тестови беа нарачани само неколку часа подоцна, кога и’ беше дијагностициран бактериски менингитис Б, цели осум часа по пристигнувањето во болницата, но тогаш беше предоцна. Младата Миа претрпе силен оток на мозокот и почина два дена подоцна.Болницата, во меѓувреме, призна неуспех во дијагнозата.„Загубата е премногу тешка“, рече Фил Гиневер, таткото на Миа.„Болниците треба да го подобрат начинот на кој учат од грешките воопшто. Семејството се надева дека истрагата на судскиот вештак ќе го нагласи тој проблем. Овие неуспеси не се изолирани настани“, рече адвокатката Дебора Надел, која го застапува семејството во истрагата, додавајќи:„Разбираме дека медицинскиот персонал е под голем притисок, но треба да се направи повеќе во случаи како овој.”

Пронајдете не на следниве мрежи: