Масовни протести во Грузија, претседателката стави вето на „рускиот закон“

Од првото спомнување на нацрт-законот во парламентот минатиот месец, избија масовни протести во главниот град на Грузија, Тбилиси

Протестите продолжуваат по усвојувањето на законот за „странски агенти“ во Грузија / Фото: EPA-EFE/DAVID MDZINARISHVILI

Претседателката на Грузија Саломе Зурабишвили стави вето на законот за странски агенти, јави руската државна новинска агенција ТАСС. Зурабишвили претходно изјави дека ќе стави вето на нацрт-законот што предизвика улични протести, но нејзината одлука може да биде поништена со уште едно гласање во парламентот контролирано од владејачката партија и нејзините сојузници.

„Денес ставив вето на рускиот закон. Овој закон е руски во својата суштина и дух. Тоа е против нашиот Устав и сите европски стандарди, затоа претставува пречка на нашиот европски пат“,

рече таа на прес-конференција.

Од првото спомнување на нацрт-законот во парламентот минатиот месец, избија масовни протести во главниот град на Грузија, Тбилиси. Законот бара организациите кои добиваат повеќе од 20 проценти од парите од странство да се регистрираат како странски агенти.

САД и Европската Унија постојано ја предупредуваа владејачката партија Грузиски сон да го отфрли нацрт-законот, а демонстрантите стравуваат дека тоа ќе му наштети на европскиот пат на земјата во Јужен Кавказ.

!function(f,b,e,v,n,t,s){if(f.fbq)return;n=f.fbq=function(){n.callMethod?
n.callMethod.apply(n,arguments):n.queue.push(arguments)};if(!f._fbq)f._fbq=n;
n.push=n;n.loaded=!0;n.version=’2.0′;n.queue=[];t=b.createElement(e);t.async=!0;
t.src=v;s=b.getElementsByTagName(e)[0];s.parentNode.insertBefore(t,s)}(window,
document,’script’,’https://connect.facebook.net/en_US/fbevents.js’);

The post Масовни протести во Грузија, претседателката стави вето на „рускиот закон“ appeared first on 365.com.mk.

Пронајдете не на следниве мрежи: