Мајами Мастерс: Хас го елиминира Ѓоковиќ

Томи Хас го направи најголемото изненадување на Мастерс турнирот во Мајами, откако во осминафиналето го елиминира првиот носител Новак Ѓоковиќ.Германецот за 80 минути игра го совлада бранителот на титулата со 6:2, 6:4. Ѓоковиќ, кој имаше само седум директни поени и 30 неизнудени грешки, по мечот изјавил дека го одиграл најлошиот меч во последните неколку години.Покрај Ѓоковиќ од фаворитите турнирот во осминафиналето заврши за Жо-Вилфред Цонга, францускиот тенисер загуби од Марин Чилиќ со 5:7, 6:7.Противник на Чилиќ во четвртфиналето ќе биде Енди Мари кој без проблеми го совлада Андреа Сепи со 6:2, 6:4.Ривали во четвртфиналето ќе бидат и Ришар Гаске и Томаш Бердих, Гаске во меч со многу пресврти го елиминира Николас Алмагро со 6:7, 7:5, 7:6, додека Бердих лесно го победи Сем Квери со 6:1, 6:1.
МакфаксТоми Хас го направи најголемото изненадување на Мастерс турнирот во Мајами, откако во осминафиналето го елиминира први

Пронајдете не на следниве мрежи: