МЕДВЕДЕВ ТВРДИ: „ЗЕЛЕНСКИ НЕ САКА ДА ПРЕГОВАРА, ЌЕ ГО “СРЕДАТ” СОПСТВЕНИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ“

Украинскиот претседател не сака да преговара од себични причини.

Преговорите се многу опасни за него, бидејќи исклучително се плаши од украинските националисти, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

МЕДВЕДЕВ ТВРДИ: „ЗЕЛЕНСКИ НЕ САКА ДА ПРЕГОВАРА, ЌЕ ГО “СРЕДАТ” СОПСТВЕНИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ“

На Зеленски не му требаат преговори од сосема очигледни себични причини. Згора на тоа, тие се многу опасни за него, за што веќе се разговараше. Затоа што ако не го признае распадот на Украина, бесмислено е да седне на преговарачка маса. И ако признае, ќе биде вкочанет од сопствените националисти, кои се во контакт со воената елита и од кои тој исклучително се плаши. Шах – го оцени Медведев.

Претходно, Зеленски изјави дека Русија не се стреми кон мир, туку сака да обезбеди краткорочен одмор од непријателствата. Руските медиуми потсетуваат дека Москва во неколку наврати посочи дека е подготвена за преговори, но дека токму Киев, слушајќи ги наредбите од Западот, одбива да седне на преговарачка маса.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.