Меси постигна најмногу голови за Аргентина!

Аргентинскиот репрезентативец Лионел Меси постигна гол и асистираше за уште еден во триумфот над Хрватска (3-0), а статистиката покажува дека 2022 година му е најуспешна во дресот на националниот тим.

Меси оваа година постигна 16 голови за Аргентина, а тоа е повеќе од било која друга година во која го носел дресот на „гаучосите“.

Фудбалерот на ПСЖ само еднаш има постигнато над 10 голови за Аргентина, и тоа пред 10 години кога стигна до бројката од 12 погодоци.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.