МЗТ ја пречекува Игокеа

Кошаркарите на МЗТ, во рамките на 22.коло, во АБА лигата, во арената „Борис Трајковски“ ќе ја пречека екипата на Игокеа, екипа која се наоѓа на првото место во оваа конкуренција.

Натпреварот има исклучително значење за двата тима, МЗТ со победа ќе си ги задржи шансите за пласман на една од првите четири позиции, додека Игокеа со евентуална победа ќе ја задржи предноста во однос на Црвена звезда. Македонскиот шампион, за разлика од натпреварот со Цедевита, ќе биде посилен за Никола Оташевиќ, кој по повредата му се приклучи на тимот, но тренерот на Алеш Пипан сеуште не може да смета на повредениот центар Урош Николиќ. Сабота, 23.февруари:Цибона-СплитПартизан-ОлимпијаСолнок-ЦедевитаНедела, 24.февруариКрка-Црвена звездаЗадар-БудуќностПоследниот натпревар од 22.коло, во понеделник ќе го одиграат Широки и Раднички.Табела: 1. Игокеа 16/5. 2. Црвена звезда 15/6, 3. Будуќност 13/8, 4. Раднички 13/8, 5. Партизан 13/8, 6. Цедевита 12/9, 7. Олимпија 11/10, 8. МЗТ 11/10, 9. Крка 9/12, 10. Цибона 7/14, 11. Широки 7/14, 12. Задар 7/14, 13. Сплит 7/14, 14. Сонлок 6/15.  
Макфакс
Кошаркарите на МЗТ, во рамките на 22.коло, во АБА лигата, во арената „Борис Трајковски&l

Пронајдете не на следниве мрежи: