Мицкоски глуми „страшен лик” од калибарот на Ванчо Михајлов, затоа ЗАЧЕСТИЈА НАПАДИТЕ!

ВМРО во статутот пишува дека влече континуитет од Ванчо Михајлов, во 1928 е избран за претседател на ВМРО и тоа останува до крајот на неговиот живот.

Вчудоневиден сум кога Мицкоски зборува едно, а членовите прават друго при формирање на клубот Ванчо Михајлов во Битола.

Мицкоски глуми „страшен лик” од калибарот на Ванчо Михајлов, затоа ЗАЧЕСТИЈА НАПАДИТЕ!

Тоа е форсирање на теорија на хаос.

Во отсуство на сериозна дебата која би требало да ја водат историчари, мора да пробаме ние да ја одгатнеме оваа загатка.

ВМРО-ДПМНЕ го презема историскиот континуитет на ВМРО, континуитетот е следен, до 1924 член на ЦК е Тодор Александров, по неговото убиство неговиот секретар Ванчо Михајлов ја зазема набрзинка неговата уллога, ама има тројца членови на ЦК на ВМРО.

Во 1928 година се прават обиди да се направи конгрес, имало конфликт меѓу Протоѓеров и Михајлов. Тие имале одредени инклинирања кон Бугарија но Протоѓеров барал ВМРО да се врати во борбата од Македонија, Вачо Михајлов никогаш не стапнал во Македонија, делувал од Софија.

Протоѓеров предлага барал окрузите да определат делегати и да се свика сеопшт конгрес и да се утврди борбата на територија на Македонија, Вардарска Македонија, и тогаш Михајлов донесува одлука да го ликвидира. Става двајца приврзаници во тоа колективно тело и ја презема отганизацијата.

Тоа е дел од историјата на ВМРО, на Македонија.

Но 95-та година ВМРО рече дека ова е наша внатрешна историја, па кој го уби кралот во Марсеј? Позната е сликата на Ванчо Михајлов со Анте Павелиќ…

Сакаме ли континуитет фер е да дебатираме за овие ствари и моменти од животот на Михајлов и да видиме на што сме. Не може денеска ни се свиѓа што сме го утепале кралот во Марсеј, а утре протестираме против клуб, вели Петровски.

Митовски додава дека не се согласува дека Михајлов е контроверзен, многу е јасна неговата улога во историјата. Од една страна се бориме со фашизмот,имаме АСНОМ-ски темели, од друга страна влечеме континуитет од Ванчо Михајлов, вели тој.

Петровски вели дека Мицкоски сака да глуми “страшен лик” од калибарот на Ванчо Михајлов, иако е далеку од тој калибар, затоа се овие изјави за Ванчо Михајлов. Затоа се и овие напади и закани кон советници и членови на ВМРО-ДПМНЕ.

Петровски додаде дека Михајлов има исклучително негативна улога во македонската историја, а и за македонското прашање.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.