МОЖЕ Е БАНАЛНО … Мажите не смеат да ги изгубат овие 5 навики кога ќе стапат во брак!

Она на што многумина се воодушевуваат денес кога ќе сретнат постара двојка на улица, е нивната близина изразена со најбаналниот чин на држење за рака. Токму допирот на дланките е првото нешто што го игнорираат оженетите мажи и за што сонуваат жените.

Ова се мали нешта, но …
Малите нешта што никој не смее да престане да ги прави кога ќе се ожени може да изгледаат банални, но тие исто така се основа за долг и добар брак.

Држење за раце
Наједноставниот чин на заедништво и припадност едни на други, што паровите го одржуваат на почетокот на врската без дискусија, е држење за рака. Иако звучи банално, важноста на овој вид допир и фактот дека многу жени инсистираат на тоа, е целосно оправдана.
Имено, истражувањето спроведено во Шведска вклучувало среќно омажени жени кои биле изложени на стресни ситуации. Било утврдено дека допирот ги приближува, доведува до ослободување на хормони на среќа и ги интензивира меѓусебните чувства.

МОЖЕ Е БАНАЛНО … Мажите не смеат да ги изгубат овие 5 навики кога ќе стапат во брак!

Одење еден покрај друг
Со возраста, мажите го губат заштитничкото чувство кон жените. Имено, чинот на освојување и еднаш кажаното „да“, кај нив е признание што го задоволува чувството на успех во нив.
Затоа, не е изненадувачки што тие имаат лоша навика да ја заборават својата сопруга кога вршат заеднички должности во јавност и наместо да одат со неа, тие трчаат неколку чекори напред.

Тоа е една од најлошите навики, велат експертите, што ја прават оженетите мажи. Чувството на припадност и заштита во голема мера значи заедничка прошетка, еден покрај друг. Не мора да бидете во близок контакт со прекрстени раце преку рамената, но заеднички чекор е и поглед кон заедничката иднина.
Отворaње врата
Едно од правилата на секоја бонтон е дека господинот ја отвора вратата на дамата, но денешниот недостаток на џентлмени го истисна од употреба и овој банален чин. Секоја жена ќе признае, без оглед колку е независна и самосвесна, дека ваквиот гест е еден од најубавите изрази на почит кон неа. Ниту со мажените дами нема ништо поразлично. Напротив, токму во брак секој маж треба да остане џентлмен до крај.

Заеднички патувања
Погледот на почетокот на врската на секоја двојка содржи и спомени од патувањата. Заминувањето на парот, дури и на еднодневно патување во близина на сопствениот дом, ќе разбуди чувство на љубов, желба повторно да го запознаеме карактерот на личноста што ја сакаме и што е најважно, да ги приближиме сопружниците.
Истражувањата покажаа дека жените се оние кои планираат патувања, а мажите ги сметаат за непријатност, што е сосема погрешно. Страста и љубовта во врската треба да се збогатуваат од време на време со ваков компромис.

Уредност и хигиена
Миризливи, чисти и уредни – такви се мажите на почетокот на врската, т.е. за време на процесот на освојување на жената од неговите соништа. Сепак, прстенот на неговата рака се чини ги ослободува во тој сегмент од каква било потреба да се грижат за себе.
Поточно, тие очекуваат сопругата да се грижи за нивната чиста облека, расфрланите чорапи на подот, влажниот под во бањата по туширањето. Но, сопругата не е мајка и тоа не смее да се заборави. Имено, овие ситници се најчестите причини за расправии во бракот, а проблем се токму мажите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.