Морковите паштети се најдобрите рецепти. Како да правилно и вкусно готви морков котлети.

Морков котлет – општи принципи и методи за готвење
Морковите котлети може да се користат како сад за зеленчук или дури и главен тек. Особено им се допаѓаат оние кои се придржуваат кон диететските или вегетаријанските принципи на исхрана. Исто така ова здраво јадење е широко користен во детската храна за да се прошири менито за деца, бидејќи коцки со морков изгледаат многу елегантно на масата. Покрај тоа, моркови се одличен извор на влакна и каротин.
Со еден збор, морковите котлети се лесни, здрави и вкусни, а нивното готвење е многу едноставно, како што можете да видите од нашите рецепти.
Морков котлет – Подготовка на храна
Главниот производ во подготовка на моркови котлети, моркови, ние темелно се мијат и чистат, а потоа мелење на парична казна ренде. Ова може да се направи со помош на голем ренџер, но потоа завршените хамбургери ќе имаат повеќе “бушава” изглед, и тие ќе бидат погодени од парчиња морков.
Во некои рецепти се предлага прво да се вари моркови, а потоа да се меле со мелница за месо или мешалка.
Останатите компоненти се подготвуваат според рецептот.


Морков котлет – Најдобри рецепти
Рецепт 1: Коприва за моркови
Морковите паштети се најдобрите рецепти. Како да правилно и вкусно готви морков котлети.
Наједноставните котлети за морков и во однос на содржината и подготовката на храната. Има неколку калории во нив, има многу корист, па затоа таквите хамбургери се идеално јадење за оние кои сакаат да изгубат тежина или се на диетална основа. Состојки:
600 gr. моркови;
100 гр. брашно од пченица;
2 пилешки јајца;
50 ml rast. масла;
да ја вкусите солта.
Метод за готвење:
1. Пилинг на морков, го тријам на груб ренде. Помала јајца.
2. Со додавање на јајца со брашно и сол на рендан морков, внимателно се мешаат добиената маса и оставете го да стои околу 15 минути (тогаш морковите ќе го дадат сокот и мешавината ќе стане помека).
3. Истурете го сончогледовото масло во претходно загреан сад и почнете да готвите нашите хамбургери. За да го направите ова, ние земаме малку подготвена мешавина, ја формираме во вид на patties, се тркалаат брашно, се шири на тава и ги пржете на двете страни додека не златно кафеава. Послужете кисела павлака за подготвени коприви за морков.
Рецепт 2: Моркови со суво грозје и јаболка
Морковите паштети се најдобрите рецепти. Како да правилно и вкусно готви морков котлети.
Ако на вашето бебе не му се допадне толку корисен морков, му ги нудат овие хамбургери – и бидете среќни кога ќе ги јаде и за двете образи! Полнењето на јаболката и суво грозје им даваат извонреден вкус и арома. Сепак, и возрасните ќе уживаат во овој десерт.


Состојки:
700 гр. моркови;
50 гр. гриз;
3 суп.л-патки. лажички шеќер;
100 гр. млеко;
3 јаболка;
јајце;
30 гр. путер;
40 гр. суво грозје;
0,5 лажиче. цимет;
нотка на ванила;
брашно за распаѓање;
раст. путер за пржење на ќофтиња.
Метод за готвење:
1. Откако ќе поминете и внимателно ги измиете суво грозје, го вариме со вода што врие и оставете да остане околу 20 минути, а потоа истурете ја водата и исушете ја со хартиена крпа.
2. Ние ги чистиме јаболките и ги сечеме на средни парчиња, ги мешаме со подготвени суво грозје. 3. Истурете јајца и суво грозје на мала мекост (ако е потребно, можете да истурете една или две лажици вода). Додадете шеќер за вкус во добиената маса.
4. Исчистете ги и истријте ги морчињата на чисто ренде, потоа чувајте го во млеко со путер, додека не се меки, околу 10 минути. Потоа, отстранувајќи го тенџерето од топлина, постепено додадете гриз на морковната маса, истурајте ја во тенок слој и мешајте ја масата за да спречите формирање гриз. Потоа повторно вратете го тенџерето во оган и ја заковате масата околу 10 минути.
5. Додадете шеќер по вкус, изладете ја и измешајте ја нашата морковска маса со јајца, ванила, цимет, темелно мешајте.
6. Истурете го брашното на плочата за сечење, потоа подигнете го тестото со морков со влажна лажица, ставете го во брашното и шијте го во круг.
7. Во средината на плодлениот плод кој се произведува, ставете една лажица јаболко полнење и нежно поврзете ги рабовите.
8. Откако на овој начин ги формираа долгите котлети и ги превртете во брашно, пржете ги во растително масло. Подготвени котлети служи со кисела павлака.
Рецепт 3: Морков сирење Птици
Морковите паштети се најдобрите рецепти. Како да правилно и вкусно готви морков котлети.
Овие котлети може да бидат пристоен главен курс за секој оброк. Тие имаат прекрасен поглед, одличен вкус и се подготвуваат многу брзо.
Состојки:
1 кг моркови;
100 гр. гриз;
100 гр. крекери;
30 гр. одвод масла;
500 грама млеко;
6 јајца;
150 гр. сирење;
1 лажиче. шеќер;
да ја вкусите солта.
Метод за готвење:
1. Исечете го морковот на тенки парчиња или сламки, истурете го со топло млеко, потоа додадете масло со шеќер и сол, крцкајте под затворен капак. 2. Откако моркови се подготвени, нежно, со постојано мешање, истурете ја гризницата со рендано сирење и повторно гответе на мала топлина со постојано мешање околу 10 минути.
3. Откако масата е подготвена, изладете ја, додадете 6 жолчки од јајце и добро измешајте, а потоа подгответе ги хамбургерите од неа, кои ги превртуваме во лебници и пржете на двете страни додека не се добие светло златна кора. Служеше хамбургери со кисела павлака или млечен сос.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.