„МУ РЕКОВ ЕМАНУЕЛ, НИЕ НЕ ВЕРУВАМЕ ВО ТОА“: Зеленски го одби предлогот на Макрон, се огласи и ПУТИН

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави во петокот во интервју за Франс прес дека ја отфрла идејата за примирје во војната со Русија за време на Олимписките игри во Париз, за ​​што францускиот претседател Емануел Макрон изрази желба.„Реков: Емануел, ние не веруваме во тоа“. Ајде за момент да замислиме дека има примирје. Како прво, ние не му веруваме на (Владимир) Путин. Второ, тој нема да ги повлече своите трупи. „Трето, кажи ми Емануел, реков, кој гарантира дека Русија нема да го користи за да ги донесе своите војници на наша територија“, рече Зеленски.„Ние не сме против примирје, ние не сме против крајот на војната. Но, сакаме праведен крај на оваа војна. Ние сме против примирје што ќе му користи на непријателот“, додаде тој.Зборуваше и претседателот на РусијаНеколку часа претходно, рускиот претседател, кој отпатува за Кина, имплицираше дека се противи на олимпиското примирје бидејќи неговата земја беше забранета од Олимпијадата поради инвазијата на Украина.Макрон рече дека сака да „направи се“ за да обезбеди олимписко примирје да преовладува ширум светот за време на Олимпијадата. Тој рече дека претседателот Си Џинпинг му дал поддршка на почетокот на мај.Се знае дека Кси и Путин, кои се сретнаа во Пекинг во четвртокот, не разговарале за ова прашање.

Пронајдете не на следниве мрежи: