Направете рижото со печурки и кромид, дури и почетниците можат да го подготват!

Рижото е секогаш добар избор за посни денови, и вака се подготвува!
Доколку ви треба добар рецепт за пост на вода, комбинирајте заситена и здрава храна како што се печурки! Овој рецепт за рижото може да го подготват почетници во кујната, а бидејќи е заситен и неутрален, експериментирајте со разни адитиви што ќе го подигнат неговиот вкус на повисоко ниво!
Состојки:
Две чаши ориз
300 грама печурки
3 чешниња лук
1 мала главица кромид
Зачин со зеленчук
Сол, бибер


Подготовка:
Во шерпа со подебело дно, издинстајте исецкан кромид, лук и печурки во малку вода. Додадете го оризот и оставете го да се крчка малку. Истурете вода да впие, две чаши ориз треба да бидат доволни за четири чаши вода. Зачинете со многу сол и бибер, како и зачинете со сушен зеленчук. Кога оризот ќе омекне, што е 15 или 20 минути, во зависност од сортата, садот е подготвен!

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.