НАСТАВНИЦИТЕ ЌЕ НОСАТ ОРУЖЈЕ ВО УЧИЛИШТЕ – Гневот на јавноста поради новиот закон во Тенеси: „Наместо да се заштитат децата, тие повторно заштитија оружје“

Пратениците во американската сојузна држава Тенеси вчера донесоа закон со кој на наставниците во таа држава ќе им се овозможи да носат скриено оружје во училиштата, бидејќи демонстрантите од галеријата гласно протестираа против тоа.Нацрт-законот беше одобрен со 68-28 гласови во Претставничкиот дом на Тенеси, во кој доминираат републиканците. Државниот Сенат го усвои законот претходно овој месец.Законите за оружје се жестоко дебатирани во Тенеси по минатогодишното пукање во училиште во Нешвил во кое загинаа три деца и тројца возрасни членови на персоналот. Некои од демократите во Претставничкиот дом помогнаа да водат протести во главниот град што доведоа до нивно кратко протерување од законодавниот дом минатата година.„Ова е ужасен ден за Тенеси“„Ова е ужасен ден за Тенеси, нашите деца, нашите наставници и нашите заедници“, напиша на социјалните мрежи Џастин Пирсон, демократ кој беше изгласан од Претставничкиот дом минатата година, а потоа беше реизбран.– Наместо да ги штитат децата, тие повторно заштитија оружје! – вели Пирсон.Републиканците и другите конзервативци честопати повикуваат на вооружување на наставниците како одговор на бројните престрелки во училиштата што се случија во САД во последните 25 години. Поддржувачите на мерките тврдат дека вооружените наставници ги одвраќаат потенцијалните стрелци во училиштата. Противниците велат дека оружјето во училиштата веројатно ќе доведе само до трагични случајни пукања.Идентитетот на наставникот или персоналот што го носи оружјето нема да биде објавен.Околу половина од сите американски држави им дозволуваат на наставниците или другите вработени во училиштата да носат огнено оружје на училишни терени, според Правниот центар Гифордс, група за безбедност на оружје. Според законот на Тенеси, секое лице кое сака да носи скриен пиштол на училиште мора да заврши најмалку 40 часа училишна полициска обука. Трошоците за обука, заедно со огненото оружје, се на товар на поединецот.Според законот, идентитетот на наставникот или членот на персоналот што го носи оружјето нема да биде јавно објавен. Директорите на училиштата мора да дадат одобрение за лице да носи оружје, а началниците на локалната полиција мора да бидат известени за идентитетот на носителот.

Пронајдете не на следниве мрежи: