„НАТО вежба нуклеарни напади врз Русија“

Шефот на граничната служба на руската Федерална служба за безбедност, Владимир Кулишов, зборуваше за нуклеарните вежби на НАТО во близина на границите на Русија и објасни како чуварите редовно ги спречуваат украинските обиди да се инфилтрира во Русија.НАТО вежба за извршување нуклеарни напади на руска територија во близина на нејзините граници, изјави за Спутник шефот на граничната служба на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), Владимир Кулишов.„Во близина на руската граница се интензивираат извидувачките активности на НАТО, се зголемува интензитетот на оперативната борбена обука на војниците на алијансата, при што се разработуваат сценарија за изведување борбени операции против Руската Федерација, вклучително и извршување нуклеарни напади на нашата територија. ,” тој рече.Високиот функционер додаде дека ситуацијата бара „преземање соодветни чекори за заштита и обезбедување на границите“.Обидите за инфилтрирање во Русија беа спречениРуските граничари заедно со Борбената група Север спречија 29 обиди на украински диверзантско-извидувачки групи да се инфилтрираат на руска територија во регионите Брјанск, Курск и Белгород, како и на Крим од февруари 2022 година, рече Кулишов.Во меѓувреме, бројот на ракетни и артилериски напади на руска територија се зголемува, а нападите со беспилотни летала врз руската војска, транспортната, енергетската и социјалната инфраструктура стануваат се поинтензивни, рече Кулишов, додавајќи дека жртвите на ваквите терористички напади се претежно цивили. вклучувајќи ги и постарите и децата.Тој исто така истакна дека во 2023 година биле спречени повеќе од 5.500 обиди за влез во Русија од лица поврзани со меѓународни терористички и екстремистички организации, како и со специјалните служби и вооружените сили на Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи: