Најголемиот брод за крстарење во светот ќе заплови во 2024 година

Најголемиот брод за крстарење во светот, кој е петпати поголем од легендарниот брод Титаник, е во завршна фаза на подготовка во бродоградилиште во Финска и ќе исплови следната година.

Наречен Icon of the Seas, бродот за крстарење се гради во бродоградилиштето Мејер Турку и е нарачан од Royal Caribbean International. Крузерот официјално ќе исплови во јануари 2024 година во Мајами.

Овој фантастичен крузер е резултат на седумгодишна работа и 900 дена проектирање и изградба, а во овој процес учествуваа илјадници експерти.

Icon of the Seas ќе биде најголемиот патнички брод за крстарење некогаш изграден, со 18 патнички палуби, седум базени, повеќе од 40 ресторани и барови. Неговиот капацитет е 5.610 гости и може да се пофали со значителна бруто-тонажа од 250.800 тони. Вкупната должина на бродот за крстарење е 365 метри.

Луксузното одморалиште всушност се состои од осум уникатни „населби“ кои нудат препознатливи искуства, можности за забава и јадење. Соборувајќи рекорди, овие населби внесуваат неколку новитети. Островот Thrill го има најголемиот воден парк на еден брод за крстарење, првиот тобоган на отворено море со слободен пад, како и највисокиот тобоган во индустријата.

Chill Island нуди базени со поглед на океанот и коктел барови, додека The Hideaway го има првиот суспендиран infinity базен на море. Овој простор е опкружен со тераса на повеќе нивоа наменета за сончање, има када за хидромасажа, како и шанк. Останатите одморалишта вклучуваат Surfside и Aqadome, кој има свој AquaTheater.

Нагласувајќи го пристапот фокусиран на семејството, крстарењето има нови сместувачки капацитети, како што се Family Infinite Balcony, Surfside Family Suite и Ultimate Family Townhouse, заедно со карактеристични карактеристики како што се поштенски сандачиња и бели огради.

Royal Promenade може да се пофали со повеќе од 15 ресторани и барови, вклучувајќи го и првиот бар Dueling Pianos за Royal Caribbean, како и иновативниот лоби бар 1400 со тераса со поглед на океанот. Giovanni’s Italian Kitchen & Wine Bar и Starbucks исто така имаат убав поглед на океанот.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.