„НАЈДОВ ПРОШТАЛНО ПИСМО И ВЕДНАШ ЈА ПОВИКНАВ ПОЛИЦИЈА“ Сопругата на овој пејач се самоубила, тој страдал за неа до смрт, а еве што му напишала за крајот

Пејачот Боро Дрљача, кој почина на 11 октомври 2020 година, имаше богата кариера, а иако постојано бил расположен за песна, неговиот живот го одбележа голема семејна трагедија.Имено, сопругата на Боро, Верица, пред многу години си го одзеде животот, а пејачот не се помирил со тоа до неговата смрт. Неговата последна желба била да почива до Верица, иако до смртта остана непознат зошто таа си го одзеде животот.За време на животот, не било јасно како ја преживеал трагедијата што го снашла. Пејачот еднаш откри дека во станот го нашол нејзиното кратко проштално писмо.– До денес страдам за Верица. И пред тоа се обидела да се самоубие. Таа за прв пат испила грст апчиња. Ја најдов дома онесвестена на подот и веднаш ја однесов во болница. Таа беше таму на чистење на желудникот. Јас и го спасив животот! Навистина не знам зошто го направи тоа. Верувајте ми! Мислам дека не и недостигаше ништо со мене, имаше се. Таа планираше да го направи тоа и не можев да ја спречам – изјавил еднаш Дрљача.По смртта на сопругата, пејачот нашол проштално писмо, чии зборови ја кинат душата.– Во друга прилика повторно остана сама дома. Децата и јас не бевме таму. Кога влегов во станот, најдов проштално писмо. Се сеќавам само дека пишуваше: „Многу сум уморена, извини“. Грижи се за моите деца.“ Истата секунда повикав полиција и почнав да ја барам.
Бора еднаш раскажа како започнала неговата љубовна приказна со Верица.– Бев стар дечко, имав повеќе од 30 години, а потоа дојдов во ситуација да имам многу жени, не можев да се одлучам и дојдов во ситуација па реков чекај, морам да се омажам за доброто на моите деца. И дојде мојата покојна сопруга Верица. Таа не дојде, таа ми беше сосетка, беше фина. Јас кога беше мала одев кај неа, и носев чоколади и слично… Кога порасна, не бев долго време, во тој крај, таа учеше во трговско-економско училиште и се занимаваше со некое стажирање. Кога влегов во продавница да купам не знам што, видов една убава девојка. Велам мала, чија си ти?, вели од тој и тој. Веднаш закажувам вечер, велам ќе те чекам да одиме на возење. Така почна. Инаку, да не ме изневери можеби ќе останев неоженет – изјавил Боро.

Пронајдете не на следниве мрежи: