На кој начин доживеаната траума може да ви биде пречка за да започнете здрава љубовна врска?

Започнувањето нова љубовна врска особено доколку имате трауми од претходната може да биде навистина тешко и честопати повеќето луѓе не можат да го сфатат тоа.

Тоа е така бидејќи тие речиси и не знаат за битката што се случува во вас бидејќи очајно сакате да се чувствувате сакано, но не можете да се ослободите од стравот и траумата. Еве кои знаци можат да укажат на фактот дека доживеаната траума може да биде пречка за започнување нова љубовна врска.
На кој начин доживеаната траума може да ви биде пречка да започнете здрава љубовна врска?

Никогаш не се чувствувате безбедно во ниедна врска, дури и ако вашиот партнер е навистина добра личност.
Секогаш кога влегувате во нова врска, едноставно не можете да се натерате да бидете среќни и мирни во неа. Вашиот партнер можеби е многу добра личност и искрено ве сака такви какви што сте, но не можете да ги заборавите вашите минати трауматски искуства и да му верувате. Постојано се сомневате во намерите и зборовите на партнерот како резултат на вашата претходна токсична врска.

На кој начин доживеаната траума може да ви биде пречка за да започнете здрава љубовна врска?

Вистинската љубов ја барате во погрешни луѓе.
Барањето љубов во погрешен тип на луѓе е еден од најголемите знаци дека имате проблем да ја прифатите љубовта после траума. Без разлика дали се работи за трауматски искуства од детството или минати токсични врски, бидејќи сте научиле дека љубовта „треба“ да биде поврзана со болни искуства, ја барате кај оние кои не ви ја возвраќаат.

Не можете да се ослободите од минатото.
Не е лесно да се ослободите од минатото, особено кога сте имале многу трауматични искуства. Ако сте пораснале со насилни родители, може да биде особено предизвик да се извлечете од таа трауматична јамка бидејќи на крајот на краиштата тоа се вашите родители. Не можете да заборавите како се однесувале со вас бидејќи тоа е единствениот вид „љубов“ што сте го познавале откако сте дошле на овој свет. Токсичната врска може исто така да го уништи вашето ментално и емоционално здравје. Продолжувате да размислувате за тие лоши времиња и тоа ве држи во маѓепсан круг на трауматични и болни спомени.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.