На 70 години ослабела 30 килограми и станала фитнес инфлуенсерка

Џоан Мекдоналд од Канада има 74 години и колку што е физички активна, толку е и активна на Инстаграм како инфлуенсерка.
Со полни 70 години Џоан била незадоволна од својот живот. Имала вишок килограми, речиси 90, била на апчиња за висок крвен притисок и се борела со сериозен артритис.

Поради тоа решила дека е време за промена. Почнала да вежба и јадела 5 здрави оброци дневно, додека не се довела во форма од 60 килограми.
Промената почнала со помош на нејзината ќерка Мишел, која е кондиционен тренер, и ѝ препорачала тренинзите да ѝ се состојкат од:

View this post on Instagram

 

Believe that you can be anything you want to be, no matter what you’ve been through or what your starting point is. 💕💕 Dream big. Ignore the naysayers. Do the scary things that challenge you. Go for it! That’s my big thought for the day as I tackle some of the biggest challenges I’ve ever faced. 💪 I hope you all have a marvelous rest of 2020, and that you never give up on yourselves. With love, Joan ❤️

A post shared by Joan MacDonald (@trainwithjoan) on


4 пати неделно тренинг за издржливост,
Еднаш неделно јога,
3-4 пати неделно кардио или возење велосипед околу 40 минути.
Сега гордо води свој Инстаграм профил и ги инспирира жените во подоцнежни години, кои можеби некаде попатно во животот се откажале од негата и грижата за себе:

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.