НЕВЕРОЈАТНА ТЕОРИЈА: Земјата никогаш не била рамна плоча – но Јупитер можеби бил

Според новите симулации, големите планети кои се формираат доста далеку од нивните ѕвезди го започнуваат животот како срамнети со земја дискови наместо како тркалезни објекти. Тие протопланети постепено привлекувале се повеќе материјал и по некое време се формирале во познатата тркалезна форма.

Научниците долго време го проучуваат формирањето на планетите , но никогаш не сме ја провериле нивната форма за време на формирањето во симулации. Само претпоставивме дека се топчести – изјавил астрофизичарот Димитрис Стамателос од Универзитетот во Централен Ланкашир, пренесува Index.hr.

Како се формираат планетите

Иако пронајдовме многу планети во нашата галаксија Млечен Пат – повеќе од 5.500 – сè уште не разбираме целосно како тие се формираат. За време на раѓањето на ѕвездата, група прашина и гас околу неа се формираат во диск од кој подоцна се формираат планетите или планетарниот систем.

Но, како точно се формираат овие тела внатре во дискот? Научниците веруваат дека помалите планети како Земјата, Венера, Марс и Меркур се формираат откако парчиња карпи се натрупуваат едно врз друго додека не се формира планета.

Приказната може да биде различна за гасните џинови, како Јупитер . Тие веројатно се раѓаат под влијание на таканаречената нестабилност на дискот, кога брзо ладениот ѕвезден диск се распаѓа на парчиња кои се кондензираат под дејство на гравитацијата и потоа се формираат во планети.

Прво се сплескаат па се заоблени

За подобро разбирање на процесот на формирање на планети преку нестабилност на дискот, астрофизичарот Адам Фентон од Универзитетот во Централен Ланкашир дизајнираше и спроведе сложени симулации кои земаа предвид различни аспекти на процесот, како што се густината на гасот, температурата и брзината на ротација на дискот.

Симулациите покажаа дека гасните гигантски протопланети прво се формираат срамнети со земја и дека подоцна за време на развојот на планетата, материјалот најмногу се собира на половите, а не околу екваторот.

Истражувањето под наслов „Тридимензионална структура на нестабилни диск протопланети“, кое порталот „Вион“ го нарече „револуционерно“, наскоро ќе биде објавено во списанието „Astronomy & Astrophysical Letters“.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.