Некорисни додатоци во автомобилите: Само им помагаат на крадците

Некои автомобилски додатоци, според познавачите, се апсолутно непотребни, но наголемо се рекламираат.
Порталот Блиц.бг наведува некои од нив…
За копчето старт/стоп, на пример, коешто го пали автомобилот наместо клуч, некои стручни лица сметаат дека ја влошува динамиката на возилото. А, при честа употреба може да доведе и до расипување на стартерот.


Опцијата за отворање на вратите без клуч пак, се покажува покорисна за крадците отколку за сопственикот на автомобилот, оти тој механизам лесно се пробива со смарт-апликација.
Друг таков додаток се нископрофилните гуми. Тоа го влошува нивото на комфор во возилото – таа станува побучна, а секое камче на патот „нè удира” во ’рбетот. Притоа, и возењето е покруто, потешко.
Во оваа листа бесполезности се и проѕирните тавани, коишто според стручните лица, летото го прават потопло, а зиме се покриени со лед и нема никаква корист од нив.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.