Необични начини на кои можете да ја искористите лушпата од банана

Бананата е многу повеќе од вкусна храна – таа може да ви помогне при спиењето, па дури и да ви ги намали болките во стомакот.
Но, што е со нивните лушпи? Дали треба само да ги фрлиме во канта за ѓубре? Поголемиот дел од луѓето веројатно и го прават тоа, но лушпата од банана не мора да биде само уште едно парче ѓубре.
Во продолжение прочитајте на кои се начини можете да ја искористите лушпата од ова популарно овошје.


Нахранете ги цвеќињата
Ставете ја лушпата од банана во голем сад полн со вода, измешајте ја смесата, а потоа едноставно налејте ја оваа смеса во саксиите со цвеќе. Лушпата од банана брзо се разградува и во земјата испушта голема количина на хранливи материи.
Ублажете ја алергијата и чешањето
Нанесете лушпа од банана на местото каде сте се исфрлале за да го ублажите чешањето и да го поттикнете процесот на лекување.


Нахранете ги животните
Слободно можете да додадете мелени суви лушпи од банана во храната за домашни животни како што се кокошки, свињи, зајаци и говеда.
Омекнете го месото при печење
Додадете лушпа од банана во сад за печење, со цел да спречите парчињата месо без коски и кожа да се исушат во текот на печењето.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.