Нетанјаху се договори со Америка!? Арапите тврдат дека тој добил согласност за операцијата во Рафах доколку нема голем напад врз Израел

Египетските власти изјавија за катарските медиуми дека САД го прифатиле планот на Израел да започне операција во градот Рафах во јужниот дел на Појасот Газа, доколку се воздржи од извршување на голем напад врз Иран како одмазда за ракетниот напад врз еврејската држава од Техеран минатиот викенд.– Американската администрација покажа дека го прифаќа планот претходно претставен од окупаторската влада (Израел), кој се однесува на воената операција во Рафах, во замена за неизвршување напад од големи размери врз Иран – изјави неименуван египетски претставник за Катарската веб-страница Ал Араби ал Џадид со седиште во Лондон.Египетските власти за медиумите изјавија дека веќе се започнати подготвителни мерки за да може Египет да одговори на какви било последици од планираната израелска операција.Тајмс оф Израел пишува дека се верува дека Рафах е дом на четири баталјони на Хамас, како и повеќе од милион цивили кои се засолниле таму откако избегале од непријателствата на други места во Појасот Газа.Се наведува дека се верува дека во Рафа се кријат и лидерите на Хамас и дека е можно со нив да се и израелски заложници.Се потсетува дека израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во неколку наврати тврдеше дека ги одобрува плановите за операцијата во Појасот Газа, а неодамна изјави дека е одлучен датумот на нејзиното започнување.Израелскиот весник Хаарец објави информација од американскиот ABC News, добиена од висок функционер во Вашингтон, дека Израел може да одговори на иранскиот напад дури по еврејскиот празник Пасха, кој завршува на 30 април.Се наведува дека силите на Иранската револуционерна гарда и раководството на земјата се во состојба на готовност, а некои од нив се сместени во безбедни куќи и подземни засолништа.Еј-Би-Си Њуз објави дека три израелски извори велат дека двапати оваа недела, Израел бил подготвен, а потоа се откажал од одмаздата против Иран.

Пронајдете не на следниве мрежи: