„НЕ САКАТЕ СЛАТКИ, ТУКУ МОЗОК!“ Шокантно откритие на експерт – еве што се случува кога СЕКОЈ ДЕН ЈАДЕТЕ СЛАТКИ

Колку слатките влијаат на емоциите и колку се штетни за здравјето, објаснија експертите! Експертите објаснуваат дали слатките влијаат на расположението

Слатките се голема утеха, го подигнуваат расположението и ни делуваат хормоните на среќата во текот на денот, а особено во доцните вечерни часови. Но, знајте дека едно чоколадо на ден е сосема во ред“, објасни нутриционистката Милка.

Меѓутоа, проблемот настанува кога се претера и кога претпочитаме да избереме нешто слатко наместо поздрав оброк кој содржи овошје или зеленчук. Како што рекоа експертите, потребата за слатки секогаш започнува од главата, а карактерот и неговото вежбање е клучното решение за да се одолее на прекумерното внесување слатки.

„НЕ САКАТЕ СЛАТКИ, ТУКУ МОЗОК!“ Шокантно откритие на експерт – еве што се случува кога СЕКОЈ ДЕН ЈАДЕТЕ СЛАТКИ

Можете ли да живеете без слатки?
„Невозможно е затоа што ги има насекаде, но треба да станеме свесни и да имаме вистинска слика за себе и секако редовно да се мериме на вагата и да се грижиме за телесната тежина“, вели психологот и нутриционист.

„Не ни требаат слатки, туку нашиот мозок. Едно истражување покажа дека ако јадете по една бонбона секој ден во текот на една година, ќе се здебелите три килограми“, објасни психологот. Затоа е многу подобро и покорисно нездравите слатки да ги замените со здрави, а како што откри психологот, исто така е многу важно да бидете свесни за вашата потреба од слатки, а на најмалите да им понудите поздрава алтернатива.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.