Не се залетувајте по евтин накит- може сериозно да ви го загрози здравјето

Кадмиум е метал кој се користи за изработка на накит, а најмногу се содржи во евтиниот, кој сериозно може да го загрози здравјето.
Станува збор за многу евтин материјал, кој токму поради овој факт, многу често се користи.


Меѓутоа, голтање или вдишување на кадмиум може да доведе до оштетување на бубрезите и до остеопороза.
Значи, евтините варијанти содржат никел, кој предизвикува алергиски реакции, како и олово или кадмиум.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.