Никогаш не била на одмор а сега и се исполни сонот: „Морав да проверам дали е морето вистинско“

Приказната за 16- годишната тинејерка Мирсада Хаџиќ од од БиХ со својата приказна го разнежни целиот регион.
Ова девојче од својата дестеа година секојдневно му помага на своето семејство околу раотата на нива, а се до ова лето немала шанси да замине на одмор. Таа желба и е исполнета од неколку добри луѓе кои ја слушнаа незината приказна, па заедно со мајка и и сестра и ја посети Макарска. Откако помина една недела на море, тие се вратијадома.

„Се уште сум под силен впечаток, убавината на морето и синилото, често седев покрал брегот и замислував како е на другата страна бидејќи не се гледа крајот“ рекла Мирсада.
Откако се врати дома почна со работа околу житото.
Благодарение на татко ми не ме дочека многуработа, верувам дека до почеток на школската година ќе успеам да ја завршам работата. Тука е косење трева, пченка, припрема на земјата за есенско сеење“ рекла таа.

„Кога за првпат дојдов на море веднаш влегов за да се уверам дали е вистинско, на почетокот ме печеа очите од солта, но одоцна се навикнав“ раскажала таа.
На пријателките и раскажала како било убаво, а освн морето ја инпресионирале и оолните планини, палмие,мирисот на морето и луѓето кои биле љубезни со неа.
„Првата средба со морето ќе ја паметам цел живот. Се чувствувам како да сум добила џек пот“ рекла Мирсада.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.